Jak skutecznie zabezpieczyć surowe drewno

Jak skutecznie zabezpieczyć surowe drewno?

Drewno jest niezwykle uniwersalnym materiałem – służy do budowy dachów, schodów czy altan oraz wspaniałych mebli i zabawek. Surowe drewno we wnętrzach to ulubiony motyw architektów i projektantów, którzy łączą w swoich pomysłach aranżacje nowoczesne i przytulne jednocześnie. Niestety drewno to także surowiec podatny na uszkodzenia – warto więc wiedzieć, jak je zabezpieczyć przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Gdy się dobrze rozejrzymy, możemy dojść do wniosku, że nie ma chyba takiego domu, w którym nie byłoby drewna. Drewniane elementy nieraz wystawiamy na ciężką próbę i naprawdę wiele od nich wymagamy – z pomocą przychodzą nam producenci preparatów ochronnych do drewna, które mają przedłużyć ich życie, by jak najdłużej mogły cieszyć oczy właścicieli.

Jak zabezpieczyć surowe drewno na zewnątrz?

Jeśli decydujemy się na surowe drewno, a nie impregnowane np. ciśnieniowo – musimy je zabezpieczyć we własnym zakresie. Jak zabezpieczyć drewno domowym sposobem? Trzeba po prostu pomalować drewnianą powierzchnię odpowiednim preparatem, który zabezpieczy ją przed wilgocią i promieniami UV.

Naturalny impregnat do drewna na zewnątrz

Aby podkreślić naturalne piękno drewnianych desek tarasowych lub schodów i jednocześnie zabezpieczyć ich powierzchnię, warto sięgnąć po olej lniany do drewna. To naturalny środek, który wnika głęboko w strukturę drewna, nie zatyka jego porów i tworzy powłokę hydrofobową, chroniącą deski przed wpływem wilgoci.

Czym malować drewno na zewnątrz?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych farb do drewna – rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne, akrylowe. Różnią się one między sobą m.in. sposobem krycia powierzchni – jedne wnikają głęboko i pozostawiają widoczny rysunek drewna na powierzchni, inne całkowicie pokrywają powierzchnię. Wybierając więc odpowiedni preparat, musisz wiedzieć, na jakim efekcie końcowym ci zależy.

Lakierobejca czy emalia akrylowa?

Lakierobejca to farba chroniąca drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV – delikatnie barwi drewno, ale pozostawia widoczny rysunek słojów. Z kolei emalia akrylowa szybko schnie, tworzy barierę ochronną przed czynnikami atmosferycznymi, jest nietoksyczna i kryje dokładnie rysunek drewna.

Każdy z tych preparatów jest odpowiedni do malowania drewna na zewnątrz i świetnie będzie je chronić. Jednak wybór to indywidualna decyzja, która zależy od oczekiwań względem pomalowanego elementu.