pompy ciepła do basenów

Czy pompy ciepła do basenów może być energooszczędna?

Pompa ciepła działa jak klimatyzator w odwrotnej kolejności. Pobiera ciepło z otaczającego go powietrza, umożliwiając ogrzanie czynnika chłodniczego, który jest następnie sprężany, co powoduje, że staje się jeszcze cieplejszy. Następnie przepływa przez wymiennik ciepła, w którym woda jest podgrzewana. Czynnik chłodniczy może następnie ponownie się rozszerzyć, ochładzając go i umożliwiając ponowne pochłanianie ciepła z otaczającego powietrza. Tak więc tylko niewielka ilość energii elektrycznej jest zużywana do zasilania wentylatora i sprężarki, podczas gdy energia cieplna jest dostarczana pośrednio przez słońce.

Nowoczesne pompy ciepła

Nowoczesna basenowa pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenie do podgrzewania wody, które zużywa niewielką ilość energii elektrycznej do napędzania sprężarki stanowiącej serce pompy ciepła. Wytwarzana energia cieplna może być ponad pięciokrotnie większa od energii elektrycznej wykorzystywanej do napędzania sprężarki w standardowych modelach on/off i ponad dziesięciokrotnie większa w przypadku jednostek z inwerterem. Oznacza to, że zużycie energii elektrycznej do ogrzewania basenu może być nawet dziesięciokrotnie mniejsze w porównaniu z normalnym ogrzewaniem elektrycznym. Odwiedź: https://vivapool.pl/akcesoria/ogrzewanie-wody/.

Pompa ciepła nie jest zależna od światła słonecznego ani bezpośredniego promieniowania, ale pobiera energię cieplną z powietrza o każdej porze dnia i nocy, a więc jest faktycznie grzejnikiem słonecznym w innej formie. Nawet w ekstremalnie niskich temperaturach (-5°C i niższych) pompa ciepła może nadal zapewniać oszczędności przekraczające 60%. W większości przypadków w Afryce Południowej, gdzie temperatury w ciągu dnia są stosunkowo wysokie, wydajność będzie co najmniej 5 razy większa niż w przypadku systemu podgrzewania wody. 

Jakiej mocy wyjściowej pompa ciepła do basenu jest potrzebna?

Pompa ciepła wygląda podobnie do klimatyzatora i może być zainstalowana zarówno na ziemi, jak i na wspornikach ściennych. Jest cichy i dyskretny, z przyjaznym dla użytkownika kontrolerem, nie emituje gazów cieplarnianych i wymaga bardzo niewielkiej konserwacji. Moc wyjściowa basenowej pompy ciepła podawana jest w kW. Im wyższa ocena, tym szybciej podgrzeje basen o określonej wielkości i tym większy rozmiar basenu może ogrzać. Korzystając z powyższego linku kalkulatora wydajności pompy ciepła, możesz zorientować się, jakiego modelu pompy ciepła będziesz potrzebować.