Fotowoltaika dla firmy – czy opłaca się w 2022 roku?

Podwyżki energii elektrycznej spędzają sen z powiek nie tylko osobom prywatnym, ale także przedsiębiorcom. W końcu działalność wielu firm opiera się na pracy maszyn i urządzeń, a do ich działania potrzebny jest prąd. Pytanie o opłacalność fotowoltaiki pada więc coraz częściej z ust właścicieli firm. Czy fotowoltaika jest opłacalna dla przedsiębiorstw? Co z dofinansowaniami? Te i wiele innych kwestii dotyczących fotowoltaiki dla firm poruszyliśmy w artykule. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie czytaj dalej!

Fotowoltaika dla firmy – czy się opłaca?

Dla przedsiębiorców fotowoltaika i magazyn energii okazują się skutecznym sposobem na walkę z rosnącymi cenami energii. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy właściciel firmy skorzysta z licznych możliwości, jakie niesie ze sobą fotowoltaika. Dlaczego? Na opłacalność instalacji fotowoltaicznych składa się stopień autokonsumpcji energii oraz wysokość rachunków za prąd.

Jeśli więc zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim przedsiębiorstwie jest bardzo wysokie, instalacje fotowoltaiczne mogą być skutecznym sposobem, by stać się w pełni niezależnym od dostawców energii. Oznacza to także, że fotowoltaika w firmie może okazać się niezwykle istotna dla przedsiębiorstw, które obserwują częste przerwy w dostawie prądu, skutkujące przestojami w pracy.

Warto także wspomnieć o opłacie mocowej – opłacie naliczanej dla firm w godzinach 7:00-22:00. Firma oferująca fotowoltaikę w Łodzi pozwoli zapomnieć o tego typu opłacie. Dodatkowo jako przedsiębiorca możesz skorzystać z dotacji. Więcej na temat dofinansowania i fotowoltaiki dla firmy dowiesz się, odwiedzając stronę: https://flexipowergroup.pl/. Jakie korzyści odniesie firma z Wrocławia, która zdecyduje się na panele fotowoltaiczne? O tym w dalszej części artykułu!

Sprzedaż energii elektrycznej

Panele fotowoltaiczne pozwalają nie tylko zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale nawet zarobić! Jak to możliwe? Wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne energia może służyć do zasilania maszyn i urządzeń. Kiedy przedsiębiorca spostrzeże, że ma nadwyżki energii może zdecydować się na odsprzedanie ich operatorowi sieci. Jak sam widzisz, fotowoltaika pozwala nie tylko pozyskać takie ilości energii, które pokryją zapotrzebowanie firmy, ale także nadwyżki przynoszące korzyści finansowe przedsiębiorstwu.

Obniżenie kosztów ogólnych

Jak każdy właściciel firmy, chcesz obniżyć koszty ogólne. Koszty te obejmują wiele wydatków – poza wynagrodzeniami i materiałami operacyjnymi. Prowadząc biznes, musisz płacić za dostawy, ubezpieczenie, utrzymanie nieruchomości, media i wiele innych. Jednym z głównych kosztów ogólnych, które można zmniejszyć, są koszty energii elektrycznej. Stałe dostawy energii mają kluczowe znaczenie dla każdej firmy.

Przejście na energię słoneczną to duży krok. Nie ma wątpliwości, że energia słoneczna znacznie obniży rachunki za prąd.

Kiedy jesteś samo- lub częściowo wystarczalny w zakresie energii elektrycznej, jesteś także odporny na skoki opłat i inflację. Uzależnienie od komercyjnej sieci energetycznej oznacza, bycie na ich łasce w przypadku drastycznych skoków cenowych, które obserwujemy w ostatnich miesiącach.

Panele fotowoltaiczne – dofinansowanie

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy nie muszą ponosić pełnych kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Możesz zainteresować się różnymi formami dofinansowań w ramach dostępnych programów. Dzięki nim możliwe jest pokrycie nawet do 85% kosztów inwestycji. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie, jednak niewiele o nim wiesz, dopytaj firmy, u której planujesz zakup paneli fotowoltaicznych i usługę montażu. Oferują one pomoc także na etapie poszukiwania środków na dofinansowanie inwestycji.

Przedsiębiorca prosument – co możesz zyskać?

Nowelizacja ustawy OZE pozwala małym i średnim firmom stać się prosumentami. Prosument jest połączeniem dwóch słów – producent i konsument. Dla dostawcy energii elektrycznej jest to klient produkujący własną energię i oddający nadwyżki do sieci. Jakie korzyści odczuje sam przedsiębiorca? Zgodnie z ustawą ma on prawo odebrać 70% zmagazynowanego prądu, w dni, kiedy instalacja nie nadąża wyprodukować wystarczającej energii do pełnego zaspokojenia potrzeb firmy. Ustawa stawia jednak warunki względem firmy. Musi ona dysponować instalacją o mocy nie większej niż 50 kW i dla której produkcja energii nie jest głównym obszarem działalności.