Bazuka – skurczna broń przeciwpancerna

Bazuka to broń wyrzutni rakietowej opalonej ramionami, zwykle klasyfikowaną jako broń przeciwpancerna. Choć w dużej mierze wyparte przez pociski przeciwpancerne w wojnie drugiej generacji, pozostaje przydatne w asymetrycznych zaangażowaniach i innych sytuacjach, w których zbiornik miałby w przeciwnym razie przytłaczającą przewagę.

Pierwsze egzemplarze bazuki

Bazuka została po raz pierwszy wynaleziona i wykorzystywana przez amerykańskie wojsko podczas II wojny światowej. Była to jedna z pierwszych broni przeciwpancernej, która ma być używana w walce, i okazała się bardzo skuteczną bronią przeciwko niemieckim czołgom. Bazuka był również szeroko stosowany przez Związek Radziecki podczas zimnej wojny.

Dziś Bazuka nie jest tak powszechnie używana, jak kiedyś, ale pozostaje ważną częścią arsenałów wielu wojsk. Oto spojrzenie na historię Bazooki i to, jak ewoluowała z czasem.

Kiedy została wynaleziona bazuka?

Bazuka została wynaleziona w 1942 roku przez amerykańskiego inżyniera Roberta H. Goddarda. Opierał się na jego wcześniejszym projekcie granatu napędzanego rakietą. Bazuka została zaprojektowana jako przenośna broń przeciwpancerna, którą można było przenosić i obsługiwać przez jednego żołnierza.

Pierwszy prototyp Bazuka został przetestowany w październiku 1942 r. Został oficjalnie przyjęty przez armię amerykańską w grudniu 1942 r. I otrzymał oznaczenie M1A1. Bazuka odnotowała swoje pierwsze zastosowanie bojowe w Afryce Północnej w 1943 roku.

Skuteczność bazuki

Bazuka była bardzo skuteczna przeciwko niemieckim czołgom, które w tym czasie były w większości nieprzepuszczalne dla ognia broni. Bazuka mógł przeniknąć do zbroi niemieckich czołgów i często była używana do ich zniszczenia z bezpiecznej odległości.

Bazuka M1A1 została zastąpiona przez M9A1 w 1944 roku. M9A1 miał nieco dłuższy zasięg i był dokładniejszy niż M1A1. Może także wystrzelić nowy rodzaj rakiety przeciwpancernej, znany jako ciepło (wysokowydajne przeciwpanowanie).

Bazuka M9A1 odnotowała intensywne użycie podczas bitwy o wybrzuszenie w grudniu 1944 r. Został również używany podczas inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r. M9A1 pozostał w służbie do wczesnych lat 60. XX wieku.

Bazuka w ZSRR

Bazuka był również używany przez Związek Radziecki podczas zimnej wojny. Sowieci opracowali własną wersję Bazuka, znaną jako RPG-7 (granat 7). RPG-7 został po raz pierwszy wprowadzony w 1961 roku i nadal jest w służbie.

RPG-7 to broń przeciwpancerna, która może wystrzelić różne rodzaje rakiet. Jest szeroko eksportowany i był używany przez wiele wojsk na całym świecie.

RPG-7 był szeroko stosowany w konfliktach, takich jak wojna radziecko-afgańska, wojna Iran-Irak i wojna w Zatoce Perskiej. Pozostaje popularną bronią wśród powstańców i terrorystów ze względu na skuteczność wobec pojazdów pancernych.

Następcy bazuki

Bazuka została w dużej mierze zastąpiona przez pociski przeciwpancerne w wojnie drugiej generacji. Pozostaje jednak przydatny w asymetrycznych zaangażowaniach i innych sytuacjach, w których zbiornik miałby w przeciwnym razie przytłaczającą przewagę.

Bazuka to prosta, ale skuteczna broń, która odegrała ważną rolę w historii wojskowej. Prawdopodobnie pozostanie ważną częścią wielu arsenałów wojskowych przez wiele lat.