Biogram, czyli krótki opis życia człowieka

Biogram to krótki opis życia człowieka, zwykle napisany przez kogoś innego. Zazwyczaj jest to objęte nekrologiem osoby lub w biografii. Biogram może być również bardzo krótkim podsumowaniem życia człowieka, używanego do przedstawienia jej publiczności.

Biogram, a Biografia

Biografia lub po prostu biografia to szczegółowy opis życia człowieka. Obejmuje to coś więcej niż podstawowe fakty, takie jak edukacja, praca, relacje i śmierć; Przedstawia doświadczenie tych wydarzeń życiowych. W przeciwieństwie do profilu lub programu nauczania (Résumé), biografia przedstawia historię życia podmiotu, podkreślając różne aspekty ich życia, w tym intymne szczegóły doświadczenia, i może obejmować analizę osobowości podmiotu.

Biografia to coś więcej niż lista dat, miejsc i faktów. Dobra biografia ożywia tę osobę, maluje obraz tego, jaki był, i pozwala nam zrozumieć swoje osiągnięcia w kontekście swojego czasu i miejsca.

Co umieścić w biogramie?

Co najważniejsze, biografia powinna być szczera. Nie powinien próbować połysku przez zgrubne plamy ani przedstawić obiektu w zbyt pozytywnym świetle. Najlepsze biografie to te, które dają nam pełny i dopracowany portret ich tematu, brodawki i wszystko.

Mając to na uwadze, spójrzmy na kilka wskazówek, jak napisać dobrą biografię:

1. Wykonaj swoje badania

Zanim zaczniesz pisać, musisz odrobić pracę domową i zebrać jak najwięcej informacji na swój temat. Oznacza to przeczytanie wszystkiego, co możesz zdobyć – książki, artykuły, wywiady, strony internetowe itp. – i rozmawianie z ludźmi, którzy dobrze znają twój temat. Im więcej wiesz o swoim temacie, tym łatwiej będzie o nich pisać.

2. Zacznij od początku

Jeśli chodzi o pisanie biografii, nie trzeba mieć fantazyjnej ani starania się być zbyt kreatywnym. Po prostu zacznij od początku i chronologicznie działaj przez życie swojego podmiotu. Pomoże ci to skupić się i upewnić się, że niczego nie pomijasz.

3. Bądź szczegółowy

Dobra biografia powinna dać czytelnikowi poczucie, jak wyglądał twój temat jako osoba. Aby to zrobić, musisz być jak najbardziej konkretny w swoim piśmie. Użyj konkretnych szczegółów i przykładów, aby ożywić swój temat.

4. Bądź szczery

Jak wspomnialiśmy wcześniej, biografia powinna być szczera. Nie oznacza to, że musisz rozwodzić się nad negatywnymi, ale nie powinieneś próbować połysku w trudnych okresach w życiu swojego podmiotu ani przedstawić go w zbyt pozytywnym świetle. Pamiętaj, że najlepsze biografie to te, które dają nam pełny i dopracowany portret ich tematu.

5. Opowiedz historię

Biografia jest przede wszystkim historią. I jak każda dobra historia, powinna mieć początek, środek i koniec. Upewnij się więc, że Twoja biografia ma wyraźny łuk narracyjny, który mówi czytelnikowi, co się stało i dlaczego to ma znaczenie.

Mając na uwadze te wskazówki, powinieneś być na dobrej drodze do napisania świetnej biografii. Pamiętaj tylko, aby być cierpliwym, przeprowadzić badania, a przede wszystkim bądź szczery.