Prawnik – prawo pracy

Profesjonalna reprezentacja – prawnik – prawo pracy

Jako dział prawa pracy, prawnicy pracy reprezentują zarówno pracodawców, jak i pracowników w sporach i negocjacjach. Jednak przepisy prawa pracy koncentrują się szczególnie na branżach, w których działają związki zawodowe (nauczyciele, policjanci, kierowcy autobusów itp.) oraz ich wyspecjalizowanych zasadach i przepisach. Prawnicy pracy będą reprezentować członków związków zawodowych w sprawach przeciwko pracodawcom i w negocjacjach strajkowych, a także pracodawców w sprawach przeciwko pracownikom.

Skąd mam wiedzieć, że potrzebuję prawnika ds. pracy?

Jako pracodawca możesz chcieć skonsultować się z prawnikiem ds. prawa pracy, jeśli:

  • Grozi Ci proces sądowy, zwykle z powodu złego traktowania, niezgodnych z prawem nadgodzin, dyskryminacji, niebezpiecznych warunków pracy lub bezprawnego rozwiązania umowy
  • Chcesz zwolnić niezadowalającego pracownika związkowego
  • Mówi się o strajku
  • Jako pracownik możesz chcieć spotkać się z prawnikiem ds. prawa pracy, jeśli:
  • Chcesz złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy za jakiekolwiek znęcanie się
  • Zostałeś zwolniony bez uzasadnionej przyczyny
  • Chcesz negocjować warunki podczas strajku.

Ile kosztuje prawnik ds. pracy?

Często prawnicy zajmujący się prawem pracy pobierają opłaty za godzinę, ale w niektórych przypadkach, takich jak procesy sądowe, które wyglądają na wygrane, prawnik naliczy opłatę awaryjną. W nagłych wypadkach nie płacisz nic z góry, a twój prawnik pobierze procent tylko wtedy, gdy wygrasz sprawę. Stawka, którą zapłacisz, będzie zależała od kilku czynników, w tym od tego, do jakiego związku zawodowego należysz, jak złożona jest Twoja sprawa i gdzie mieszkasz w kraju. Pamiętaj, aby ustalić stawkę z góry ze swoim prawnikiem.

Czego powinienem się spodziewać podczas współpracy z prawnikiem pracy?

Jeśli Twoja sprawa prawna zakończy się w sądzie i to Ty będziesz pozywać, albo otrzymasz odszkodowanie od drugiej strony, dojdziesz do porozumienia w sprawie zestawu warunków, albo przegrasz sprawę i wrócisz gdzie zacząłeś. Jeśli to Ty jesteś pozwany, opcje są mniej więcej takie same, ale to Ty płacisz, zamiast mieć możliwość wygrania pieniędzy. Istnieją inne opcje oprócz pójścia do sądu, a prawnik pracy będzie w stanie doradzić Ci najlepszy sposób postępowania.