Adresowanie listu

Zwracając się listownie, należy użyć odpowiedniego tytułu odbiorcy, jeśli go znasz. Jeśli nie masz pewności płci odbiorcy, możesz użyć tytułu bez płci, takiego jak „Szanowni Państwo”. Następnie nazwisko osoby. Adres odbiorcy powinien być zapisany z przodu koperty poniżej adresu zwrotnego. Najbardziej podstawową zasadą jest poprawne zapisanie pełnego imienia, nazwiska i tytułu odbiorcy oraz włączenie wszelkich profesjonalnych poświadczeń, które mogą mieć po ich nazwie. Jeśli dobrze znasz tę osobę, możesz również dołączyć pseudonim.

Nie zapomnij tytułu

Na przykład: Dr Jane Smith, Prof. Jane, jeśli nie jesteś pewien płci osoby, możesz użyć jej pełnego imienia i nazwiska lub po prostu napisać ich tytuł: Drogi Dr. Smith, drogi reżyser Doe, jeśli znasz dobrze osoby, zawsze najlepiej nie popełnić błędu po stronie tytułu formalnego. W tym przypadku chciałbyś użyć pełnego imienia i nazwiska osoby i tytuł: Szanowny Panie John Doe, Droga Jane Smith, jeśli piszesz do firmy lub organizacji, możesz ją zaadresować konkretnej osoby lub po prostu napisz komu doręczyć list.

Przykłady jak zwracać się do odbiorcy

Podczas zwracania się do odbiorcy listu należy użyć odpowiedniego tytułu odbiorcy, a następnie nazwiska osoby. Jeśli nie jesteś pewien płci osoby, możesz użyć jej pełnego imienia. Poniżej znajdują się kilka przykładów rozwiązania listu. Drogi Panie Smith, droga Pani Smith, Szanowna Pani Smith, Szanowny Dr. Smith, jeśli nie jesteś pewien tytułu lub nazwiska osoby, możesz użyć ogólnego pozdrowienia, takiego jak „Szanowana Panie lub Pani”.

W przypadku instytucji napisz jej pełną nazwę

Podczas zwracania się do listu do organizacji użyj pełnej nazwy organizacji w pierwszym wierszu. W drugim wierszu napisz nazwę Departamentu lub Wydziału (jeśli dotyczy), a w następnej linii i nazwa jednostki. Najbardziej podstawową zasadą pisania listów jest zwrócenie się do osoby lub organizacji, do której piszesz tak dokładnie, jak to możliwe. Oznacza to, w tym właściwy tytuł (Pan, Pani itp. ), Pełne imię i nazwisko i wszelkie odpowiednie przynależność organizacyjną po tytule.

Szanowny Pan/Szanowna Pani

Zwracając się, należy użyć właściwego tytułu dla odbiorcy, jeśli znasz go. Jeśli nie masz pewności tytułu odbiorcy, po prostu użyj „Pan” lub „Pani”, a następnie nazwiska. Oto było kilka wskazówek, jak zaadresować list.