W jakim wieku dziecko powinno zacząć edukację przedszkolną?

Jako rodzice, pragniemy podejmować tylko słuszne decyzje dotyczące naszych dzieci. Chcemy dla nich jak najlepiej i za wszelką cenę chronić je przed światem. Jednak musi nadejść dzień, w którym nasza pociecha zrobi pierwszy samodzielny krok. Czy warto odkładać w czasie decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola?

Czy istnieją kryteria wiekowe dotyczące zapisów dzieci do przedszkola?

Przedział wiekowy przyszłych przedszkolaków wynosi od trzech do pięciu lat. Nie jest to jednak zasada, której każdy rodzic musi przestrzegać. Dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i może zdarzyć się, że pięciolatek nadal będzie potrzebował odrobiny więcej czasu u boku mamy. Wiek i kryteria przyjęcia będą różne w różnych przedszkolach. Najlepszym sposobem działania jest skontaktowanie się z wybranym przedszkolem i sprawdzenie, w jakim wieku dzieci mogą zacząć edukację.

Istnieje przekonanie, które mówi, że im wcześniej poślemy dziecko do przedszkola tym lepiej. Prawdą jest, że dzieci czerpią wiele korzyści z przebywania w przedszkolnym środowisku. Zdarza się też, że rodziny dużo wcześniej poszukują opieki nad dziećmi i chcą, aby ich pociecha wcześnie zadomowiła się w środowisku przedszkolnym.

Przedszkole daje możliwość rozwoju społecznego, emocjonalnego i intelektualnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które do tej pory przebywały głównie w domu z jednym rodzicem lub opiekunem.

Zalety przedszkola

Nawet najmłodsze dzieci uczęszczające do przedszkola skorzystają z możliwości rozwoju swoich umiejętności językowych i społecznych. Chodzenie do przedszkola pomaga maluchom poczuć się częścią społeczności poza środowiskiem domowym i buduje pewność siebie.

Dzieci uczą się abecadła, podstaw liczenia, rozpoznawania figur geometrycznych, a nawet pisania. Te umiejętności pomagają przygotować się do kolejnych etapów edukacji. W zależności od programu, dzieci mogą niekiedy uczęszczać na dodatkowe zajęcia rozwijające, takie jak rytmika lub gimnastyka.

Spędzanie czasu w placówce uczy je samodzielności, radzenia sobie z problemami, szukania rozwiązań i nawiązywania relacji z rówieśnikami. W otoczeniu innych dzieci, nasze uczą się wiele z samej obserwacji. Na własnej skórze doświadczają emocji, które towarzyszą rówieśnikom, rozpoznają je i starają się je zrozumieć.

Przedszkole to najlepszy sposób na przygotowanie dziecka do pomyślnego przejścia w kolejne etapy życia, rozwoju i edukacji.