Odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za odwołany lot

Abyśmy mogli ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot, muszą wystąpić określone okoliczności – warto wiedzieć, jakie prawa jako pasażerom nam przysługują, aby nie dać się zbyć i walczyć o rekompensatę np. za nieudany urlop.

Podróżowanie samolotem często wiąże się ze złożonym planowaniem całej podróży – pod dyktando godzin odlotów organizujemy noclegi, dalsze przejazdy innymi środkami transportu i spotkania w miejscu docelowym. W sytuacji, gdy lot zostaje odwołany, spada na nas nieprzyjemny obowiązek odwołania innych zaplanowanych etapów podróży. W takich okolicznościach wielu pasażerów kieruje do przewoźnika wniosek o odszkodowanie za odwołany lot.

Informacja od przewoźnika o odwołanym locie

W przypadku ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot, bardzo ważny jest termin, w jakim linia lotnicza poinformowała nas o odwołanym locie – powinna zrobić to nie później niż 14 dni przed datą naszej podróży.

Zanim jednak zwrócimy się z wnioskiem o rekompensatę do przewoźnika, warto pamiętać, że nie otrzymamy jej również, jeśli:

  • zostaliśmy poinformowani w terminie od 14 do 7 dni, że nasz lot jest odwołany, a przewoźnik zaproponował przelot alternatywny, który rozpocznie się nie wcześniej niż 2 godziny przed pierwotnym wylotem, a zakończy w miejscu docelowym nie później niż 4 godziny po terminie pierwotnego lądowania,
  • odwołanie lotu zostało ogłoszone do 7 dni, a proponowany przez przewoźnika alternatywny lot rozpoczyna się nie wcześniej niż godzinę przed planowanym wylotem, a lądowanie zaplanowane jest nie później niż 2 godziny po terminie pierwotnego lądowania,
  • lot został anulowany z powodów niezależnych od przewoźnika, np. z powodu trudnych warunków atmosferycznych, strajk kontrolerów ruchu lotniczego, katastrofa budowlana itp.

Ile wynosi odszkodowanie za odwołany lot?

To, jaką wysokość rekompensaty otrzymamy za odwołany lot, zależy od długości zarezerwowanej przez nas podróży. Zgodnie z przepisami są to następujące wartości odszkodowań:

  • 250 euro – za odwołane loty o dystansie do 1500 km,
  • 400 euro – za odwołane loty o długości od 1500 do 3500 km,
  • 600 euro – za odwołane loty o dystansie dłuższym niż 3500 km.