żywice do inkludowania

Do czego służą żywice do inkludowania?

Mocowanie kompresyjne jest bardzo przydatną techniką mocowania, która może zapewnić lepszą retencję krawędzi preparatu w porównaniu z odlewanymi żywicami mocującymi. Żywice do montażu kompresyjnego są dostępne w różnych kolorach iz różnymi wypełniaczami poprawiającymi twardość lub przewodnictwo. Mocowania kompresyjne są szybkie i łatwe w produkcji, wymagają kilkuminutowego utwardzenia w odpowiedniej temperaturze montażu. Większość czasu potrzebnego do montażu wciskowego przypada na cykle ogrzewania i chłodzenia. Przy wyborze maszyny do montażu kompresyjnego najważniejsze cechy to maksymalna temperatura ogrzewania oraz to, jak ściśle podgrzewacz i chłodnica wody są połączone z zespołem formy.

Maszyny do montażu

Aby spełnić wszystkie możliwe wymagania związane z obsługą każdego typu próbki, Metalografie pik oferuje maszyny do montażu na gorąco i na zimno. Aby zachować strukturę i integralność próbki, która ma być osadzona, należy określić najbardziej odpowiednią technikę mocowania, aby osiągnąć pożądane wyniki. Montaż na zimno jest zalecany do montażu pojedynczych lub seryjnych próbek, delikatnych i wrażliwych na ciepło. Montaż na gorąco jest zalecany w celu uzyskania wysokiej jakości mocowania (badanie krawędzi, pomiary twardości), zapewnia większą twardość i pozwala kontrolować średnicę mocowania.

Próbki mogą być czasami trudne w obsłudze ze względu na ich złożony kształt, kruchość lub mały rozmiar. Uzyskanie wysokiej jakości mocowania jest niezbędne do ułatwienia obsługi, ochrony delikatnych materiałów, ale także do uzyskania dobrych wyników przygotowania do polerowania i przyszłych analiz. Zaletą naszych technik obróbki jest wyeliminowanie ryzyka powstawania pęcherzy i gwarantowane kurczenie się krawędzi.

Inkludowanie na zimno

Wiele firm oferuje szeroki wybór żywic do montażu na zimno, takich jak akryl, epoksyd lub poliester:

  • Żywice epoksydowe składają się z dwóch płynnych składników: żywicy i utwardzacza. Lekko lepkie, doskonale przeźroczyste. Mają długi czas polimeryzacji, ale mają najlepszą szybkość skurczu i doskonale przylegają do większości materiałów.
  • Żywice akrylowe składają się z dwóch części: proszku i płynu. Łatwe w użyciu żywice te szybko polimeryzują i mają zmniejszony skurcz. W razie potrzeby można dodać barwnik, aby ułatwić wizualną identyfikację próbek.

Dostępnych jest kilka opcji materiałów: forma KM 2.0, forma teflonowa, gumowa forma silikonowa, forma polietylenowa. Aby ułatwić wyjmowanie próbek z formy, stosuje się środek antyadhezyjny, po prostu rozpylając na formy.