słomki papierowe

Zrób coś dla planety – wybierz słomki papierowe, zamiast plastikowych

Spożywanie napojów przy użyciu słomki jest bardzo wygodne, dla niektórych pań pewnie też bardziej eleganckie i bezpieczniejsze w przypadku nietrwałego makijażu ust. Również dla dzieci jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze, które oszczędzi rodzicom kolejnych plam na koszulkach ich pociech. Ważne, aby wybierając słomki do picia, sięgać po słomki papierowe.

Do świadomego wybierania produktów ekologicznych, jakimi są właśnie słomki papierowe, namawiają m.in. naukowcy i producenci tych wyrobów, np. https://www.msortis.pl/.

Słomki papierowe orężem ekologów

Od kilku lat trwa walka ekologów z powszechnie stosowanymi – zwłaszcza w restauracjach i barach – plastikowymi słomkami, które oczywiście trzeba postrzegać jako swego rodzaju tylko symbol ogólnej walki z wszechobecnym na świecie plastikiem, coraz bardziej zagrażającym naszemu naturalnemu środowisku. Niemniej, ta z pozoru niewielka zmiana, polegająca na zastąpieniu plastikowych słomek papierowymi, może być kroplą, która drąży skałę.

Czy jest szansa, abyśmy w ogóle zrezygnowali z używania słomek na co dzień? Może być to dość trudne, choćby z tego względu, że korzystamy z nich najczęściej podczas podróży, w samochodzie, zamawiając koktajle w barze, czy kupując napoje dla dzieci (dla których butelki z tzw. “dzióbkiem” nie są jeszcze odpowiednie).

Aby jednak zrobić mały krok w kierunku ekologii, sięgając po napój ze słomką, możemy wybierać słomki papierowe.

Zalety słomek papierowych

Słomki papierowe mogą wydawać nam się tworem dość abstrakcyjnym, ponieważ zdrowy rozsądek podpowiada nam, że papier przecież pochłania wilgoć. Jak zatem może być surowcem stosowanym do produkcji słomek? Jest to możliwe, dzięki technologii, w której słomki papierowe mają odpowiednią grubość i są zabezpieczone tak, by nie nasiąkały podczas kontaktu z napojem. Poza tym słomki papierowe mają również wiele zalet:

  • są produkowane z surowców odnawialnych i podlegających szybkiemu rozkładowi w środowisku naturalnym, a więc są ekologiczną alternatywą dla słomek plastikowych,
  • słomki papierowe również nie odstają pod względem wzornictwa od słomek plastikowych – technologia produkcji pozwala na różnorodne nadruki na ich powierzchni, co daje przestrzeń dla wielu marek, które chcą na tym produkcie nienachalnie ulokować swoje logo, oraz dla osób kompletujących np. akcesoria dekoracyjne i zastawę papierową na przyjęcie urodzinowe lub tzw. garden party,
  • koszt produkcji słomek papierowych nie przewyższa znacząco kosztów wytwarzania słomek plastikowych, dzięki czemu przedsiębiorców łatwiej namówić na taką ekologiczną zmianę.

Alternatywy dla słomek papierowych i plastikowych

Słomki papierowe to nie jedyna alternatywa ekologiczna w kierunku ograniczania plastiku. Plastikowe słomki można również z powodzeniem zastąpić słomkami metalowymi – tytanowymi. To rozwiązanie najczęściej stosowane przez nas w domach, na mniejszą skalę. Trudno sobie wyobrazić, aby lokale do napojów wydawanych na wynos dołączały metalowe słomki.

Możemy jednak mieć takie w domowym wyposażeniu i dzięki możliwości ich dezynfekcji oraz mycia w zmywarce, serwować gościom podczas domowych imprez. Co bardziej zaangażowani, mogą takie słomki nosić przy sobie i korzystać z nich zawsze w razie potrzeby, jeśli słomki papierowe nie spełniają ich oczekiwań. Po wypiciu napoju, słomkę metalową możemy wyczyścić i schować do torebki lub plecaka.

Być może w najbliższej przyszłości kubki i słoiki z wbudowaną słomką będą w barach i kawiarniach standardem, co pozwoli walczyć z popularnym plastikiem na szeroką skalę.