klimatyzacja przemysłowa szpital

Znaczenie klimatyzacji przemysłowej w szpitalach

Klimatyzacja przemysłowa odgrywa w szpitalach niezwykle ważną rolę. Utrzymuje personel oraz pacjentów w komfortowych warunkach klimatycznych. Dodatkowym atutem są filtry zwalczające zarazki, które znajdziemy w powietrzu. Dla pracowników szpitala zachowanie wolnego od drobnoustrojów środowiska jest priorytetem.

Dzięki odpowiedniej regulacji temperatury i wilgotności otoczenia, samopoczucie pacjentów placówek medycznych polepsza się znacznie szybciej. Klimatyzacja przemysłowa zaprojektowana dla szpitala musi spełniać szereg rygorystycznych cech.

Klimatyzacja w szpitalu dba o coś więcej niż komfortową temperaturę

Placówki medyczne potrzebują wysokiej jakości klimatyzacji przemysłowej, aby zachować sale szpitalne w odpowiednich warunkach. Aparatura medyczna jest podatna na wilgoć i wysokie temperatury. Aby zapobiec uszkodzeniom sprzętu szpitalnego, należy utrzymać niską wilgotność oraz umiarkowaną temperaturę w pomieszczeniach.

Ponadto w niektórych miejscach szpitala odpoczywają osoby, które zarażają innych drogą kropelkową. Odpowiednio skonfigurowana klimatyzacja hamuje rozprzestrzenianie się patogenów między pomieszczeniami.

Wbrew pozorom zachowanie preferowanej temperatury w szpitalu jest najmniej istotnym zadaniem klimatyzacji przemysłowej. Najważniejsza funkcja polega na regulowaniu wilgotności i ciśnienia powietrza. Klimatyzacja w placówkach medycznych wymaga specjalnego nawiewu, który wtłacza do budynku duże ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość bakterii, grzybów i chorobowych mikrocząsteczek w otoczeniu.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania klimatyzacji przemysłowej w placówce medycznej?

  • Klimatyzacja szpitalna powinna zostać wyposażona w bakteriobójcze narzędzia (takie jak lampy ultrafioletowe);
  • System wymaga wentylacji z dopływem powietrza z zewnątrz. Nawiew powietrza pomaga zmniejszyć poziom skażenia w całym budynku;
  • Kierunki przepływu powietrza powinny filtrować nieprzyjemny zapach w najbardziej narażonych pomieszczeniach (takich jak sale operacyjne);
  • Do klimatyzacji w budynku szpitalnym warto dodać tłumiki akustyczne;
  • Projekt musi być skonstruowany w sposób, który ułatwia demontaż i regularne czyszczenie systemu klimatyzacyjnego (od tego zależy zdrowie pacjentów oraz personelu);
  • Warto wyposażyć centralę wentylacyjną w narzędzia zapewniające odzysk energii elektrycznej;
  • Klimatyzacja w ośrodkach zdrowotnych wymaga wyższych parametrów jakościowych od innych typów instalacji. (Sieć klimatyzacyjna w szpitalu powinna być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, wyposażona w filtry bakteriobójcze i wodoodporna).