Świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie w obiektywie – co warto zobaczyć?

Branża turystyczna w ostatnich latach wyraźnie ochłonęła po masowym zachłyśnięciu się atrakcjami różnej jakości – klienci nie mają już przeświadczenia, że wakacje muszą mieć miejsce za granicą. Turystyka wewnętrzna przeżyła prawdziwy renesans w czasie obostrzeń i utrudnień związanych z pandemią. Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu pokazały także, że wielu świetnych atrakcji można doświadczyć we wszystkich województwach, w tym w świętokrzyskim.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Popularna fraza z utworu Stanisława Jachowicza „cudze chwalicie, swego nie znacie” znalazła w ostatnich latach mocne uzasadnienie. Ograniczeni sanitarnymi obostrzeniami turyści niejako z przymusu zaczęli się interesować własnym dziedzictwem i bogactwem rodzimej natury. Szybko okazało się, że mniej rozreklamowane, nie znaczy mniej atrakcyjne.

Ciekawy eksperyment przeprowadził na swoim profilu społecznościowym pewien podróżnik, który zapytał się swoich obserwatorów, czy chcieliby oni zobaczyć obiekt o nazwie „mouse tower”.  Wiele osób wyraziło swoje zainteresowanie i chęć poznania takiego miejsca. Gdy autor wyjaśnił, że chodzi mu o polską „mysią wieżą”, to entuzjazm jego fanów zmalał.

W Polsce istnieje masa pojedynczych regionów, w których skrywane są najpiękniejsze zabytki, dziedzictwa kulturowe i prawdziwe perły natury. Samo województwo świętokrzyskie z powierzchnią 11710 kilometrów kwadratowych jest prawie cztery razy większe od np. Wielkiego Księstwa Luksemburga. To pozwala wyobrazić sobie, jak wiele może ono zaoferować.

Zwiedzanie Świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie kojarzy się głównie z górami i szlakami, jednak zupełnie niesłusznie. To przepiękny region z dziesiątkami perełek historycznych, architektonicznych i naturalnych. Zwiedzanie Świętokrzyskiego to wyprawa przynajmniej na kilka dni i to bez odkrywania wszystkich jego tajemnic. Sprawnie zorganizowana baza noclegowa pozwoli zaplanować urlop na co najmniej tydzień. Co trzeba zobaczyć w województwie świętokrzyskim? Na pewno na uwagę zasługuje:

  • zamek w Chęcinach
  • Świętokrzyski Park Narodowy
  • Sandomierz
  • Ostrowiec Świętokrzyski.

Sandomierz – perła renesansu

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie można pominąć prawdziwej perły, jaką jest Sandomierz. To średniowieczne miasto, rozwinęło się w okresie renesansu na niebywałą skalę. Wraz z Zamościem nawiązywało swoim stylem do najpiękniejszych aglomeracji południowej Europy.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od ryku. Zabytkowy ratusz to typowy przykład przemyślanej strategii Kazimierza Wielkiego. Większość miast lokowanych w latach trzydziestych i czterdziestych XIV wieku łączyło w sobie elementy estetyczne i obronne. Sandomierski ratusz jest tego doskonałym przykładem. Koniecznie trzeba również zapuścić się w podziemną  Trasę Turystyczną i Muzeum Diecezjalne.

Podziemna Trasa Turystyczna

Natura i codzienność lubią dostarczać różnych niespodzianek. Gdyby nie niezbędne prace przy usuwaniu skutków zapadnięć i serii katastrof budowlanych, nie doszłoby do udostępnienia podziemnej trasy. Korytarz powstał z połączenia dawnych piwnic i składów. To ponad trzydzieści pomieszczeń połączonych w jedną zwartą trasę. Ta atrakcja turystyczna dostępna jest dla zwiedzających od niedawna. Udostępniona dla odwiedzających została w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Sandomierz swoją wyjątkowość zawdzięcza głównie konserwatywnemu charakterowi architektury. W tym mieście nie spotka się rażących tandetą reklam i banerów.

Zamek w Sandomierzu

Lokalni sandomierscy patrioci tracą cenne godziny nocnego snu na ostateczne rozstrzygnięcie, czy Litwini podczas najazdu w 1349 roku zdobyli miasto, czy też nie. Pewne natomiast jest i potwierdzone w źródłach historycznych, że tuż po niezapowiedzianej wizycie litewskich najeźdźców, król Kazimierz Wielki polecił wznieść solidny, warowny zamek, który przetrwał aż do obecnych czasów.

Co bardziej świadomi mieszkańcy Sandomierza odczuwają dumę z faktu, że na wspomnianym zamku urodziła się córka króla, Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Dynastia Jagiellonów pomyślnie kontynuowała koncepcje Kazimierza Piasta.

Dinozaury w Świętokrzyskiem

Do topowych atrakcji Kielecczyzny należy znany i popularny Jura Park w Bałtowie. Triceratopsy, tyranozaury, prenodaktyle i inne pradawne zwierzęta można bezpiecznie i bez żadnego ryzyka oglądać z bliska. Park działa już niemal dwadzieścia lat i cieszy się coraz większą popularnością. Dojazd do Jura Park jest bardzo prosty i wygodny, a atrakcja ta będzie świętym sposobem na spędzenie rodzinnych wakacji.

Zamek w Chęcinach

Zwiedzając Kielce i okolice, nie można pominąć ruin zamku w Chęcinach. Budowla pamiętająca koniec XIII wieku zachowała swój ostateczny pierwotny wygląd w pewnym stopniu – nie jest to oryginalny kształt lub forma, jednak większość istotnych szczegółów przetrwała do dziś. Dla ludzi interesujących się historią Polski szczególnie ważny jest fakt, że ten zamek był logistycznym sztabem operacji zakończonej bitwą pod Płowcami.