Wielkopolskie

Wielkopolska w weekend – co warto zwiedzić i gdzie warto się wybrać?

Masz wolny weekend i chcesz poznać lepiej jeden z piękniejszych regionów Polski? Koniecznie zaplanuj czas wolny w Wielkopolsce! To miejsce na mapie kraju, w którym każdy zdajcie coś dla siebie – od historycznych budowli po prawdziwe skarby matki natury. Poznań i okoliczne miejscowości bez trudu zwiedzisz pociągiem, samochodem czy nawet rowerem! Co warto zobaczyć?

Wielkopolski city break – Poznań w weekend

Jeśli nie znasz jeszcze Wielkopolski, bez chwili zastanowienia zacznij od serca regionu, czyli od jego stolicy. Poznań to miasto bogate w urokliwe miejsca i przyciągające zabytki, które od lat niezmiennie zachwycają turystów i mieszkańców. Na ogromną uwagę zasługuje tutaj:

 1. Stary Rynek ze specjalną atrakcją

Stary Rynek z kolorowymi kamieniczkami i Koziołkami odwiedzić trzeba – nie ma drugiej takiej atrakcji w Polsce. Warto jednak tę wizytę zaplanować tak, aby znaleźć się przy ratuszu dokładnie w południe. O tej właśnie porze na szczycie budynku zauważysz dwa koziołki, symbol stolicy Wielkopolski. To codzienne przedstawienie swoje korzenie ma w legendzie o dwóch niesfornych stworzeniach, które lata temu przeszkodziły w pewnej ważnej uczcie, uciekając przed upieczeniem.

 1. Ostrów Tumski i Śródka

Poznański Ostrów Tumski to ostatnia z wysp rzeki Warty, na której znajdziesz przepiękną katedrę, której pełna nazwa brzmi: Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła. To nie tylko jedna z najstarszych takich budowli w Polsce, ale też imponujący monument. Niedaleko znajduje się Brama Poznania określana mianem Centrum Interpretacji Dziedzictwa – prawdziwa gratka dla zainteresowanych historią. Z Ostrowa Tumskiego przejdziesz mostem na Śródkę – dzielnicę miasta słynącą z pięknych murali poznańskich artystów.

 1. Jezioro Maltańskie

W niedalekiej odległości od wspomnianej Śródki znajdziesz Jezioro Maltańskie – przez wszystkich poznaniaków nazywane Maltą. Jest to idealne miejsce na spacery i inne aktywności fizyczne – na przykład wizytę w parku linowym. W sezonie letnim możesz też przejechać się kolejką parkową Maltanka, która zawiezie Cię pod samą bramę poznańskiego ZOO.

 1. Palmiarnia

Jeśli planujesz odwiedzić Poznań, koniecznie miej w planach atrakcję nieuzależnioną od pogody. Jedną z propozycji będzie na pewno poznańska Palmiarnia, w której znajdziesz największą w Polsce ekspozycję roślin z całego świata. W środku panuje niesamowity, egzotyczny klimat, a doświadczenie to zadowoli zarówno najmłodszych, jak i dorosłych! Warto dodać, że bilety są tu niezwykle tanie – bez promocji normalne kosztują 12 zł, ulgowe 2-8 zł, a dzieci do lat 3 wejściówki są za darmo.

Poznań kulinarnie

Odwiedziny w Poznaniu muszą zawierać kilka ważnych kulinarnych punktów. Jeśli chcesz odhaczyć porządnie tę podróż, spróbuj:

 • rogala świętomarcińskiego, czyli wypieku pełnego białego maku i bakalii,
 • pyr z gzikiem, czyli gotowanych w mundurkach ziemniaków podawanych z białym twarożkiem z cebulką, szczypiorkiem i śmietanką lub masłem,
 • plinców, a więc placków ziemniaczanych.

Wielkopolskie przysmaki bez trudu znajdziesz w całym Poznaniu – zarówno w centrum, jak i między biurowcami lub na małych osiedlach. Pozorom tradycyjna kuchnia jest w tym regionie bardzo popularna, jednak nie stoi to na przeszkodzie, by odwiedzić i inne restauracje, które proponują dania z całego świata.

Początki Polski, czyli wizyta w Gnieźnie

To właśnie na terenie Wielkopolski znajduje się pierwsza stolica Polski. Warto więc wykorzystać okazję i odwiedzić Gniezno wraz z piękną katedrą i jej podziemiami. Nie zapomnij również sprawdzić Trakt Królewski, czyli znajdujący się w centrum miasta szlak dla fanów historii. Tworzą go przeróżne posągi, makiety czy infopunkty, dzięki którym w niecodzienny sposób dowiesz się więcej o przeszłości Polski.

Wielkopolska dla miłośników natury

Być może nie jesteś zainteresowany zabytkami i wolisz odpocząć od intensywnego życia miasta. Jeśli tak jest, Wielkopolska nadal jest dla Ciebie świetnym wyborem, ponieważ każdy miłośnik natury znajdzie w tym regionie coś dla siebie. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

 1. Wielkopolski Park Narodowy

Na południe od Poznania znajduje się Wielkopolski Park Narodowy z sową siedzącą na gałęzi jako symbolem. Jednym z najczęściej polecanych przez odwiedzających miejsc jest ulokowana na Jeziorze Góreckim Wyspa Zamkowa. To teren porośnięty lasem, na którym zobaczyć możesz ruiny niewielkiego zamku. Park warto odwiedzić nawet w celu spokojnego pospacerowania szlakami i obcowania z naturą.

 1. Wielkopolska rowerem

Aktywny wypoczynek to Twój ulubiony sposób spędzenia wolnego czasu? Na pewno zainteresuje Cię zatem Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. Na szlak składają się przeróżne trasy rowerowe, znajdujące się w niewielkiej odległości od stolicy Wielkopolski, które łączą się w koło – dzięki temu możesz rozpocząć i skończyć trasę w dowolnym momencie.

 1. Zamki i pałace

Na terenie Wielkopolski znajdziesz również kilka perełek w postaci zamków i pałaców, które mogą stać się celem jednodniowych lub weekendowych wycieczek solo i całych rodzin!

 • Zamek w Szamotułach

W Szamotułach (położonych 35 km od stolicy Wielkopolski) znajduje się otoczony parkiem Zamek Górków. Spacerując po okolicach Zamku, możesz zauważyć pozostałości fosy i wałów obronnych – to idealna okazja, żeby w wyobraźni przenieść się do przeszłości.

 • Zamek w Kórniku

Kórnik to niewielka miejscowość w odległości zaledwie 20 km od Poznania. Do miasta turystów przyciąga średniowieczny Zamek w Kórniku otoczony fosą. Dodatkowo położony jest on w pobliżu Jeziora Kórnickiego, więc zwiedzanie budowli można połączyć ze spacerem nad wodą.

 • Pałac w Rogalinie

Również 20 km od Poznania znajduje się Rogalin z pięknym zespołem pałacowo-parkowym. W pałacu znajduje się muzeum, w którym możesz zgłębić swoją wiedzę nt. zasłużonego rodu Raczyńskich.