Uzależnienie od narkotyków – jak wygląda leczenie?

Uzależnienia towarzyszą w życiu niemal każdego z nas. Niektóre z nich, jak chociażby uzależnienie od telefonu nie mają trak druzgocącego wpływu, jak pozostałe. Szczególnie narkomania i alkoholizm zbierają w naszym kraju potworne żniwo. Jak wygląda uzależnienie od narkotyków? Gdzie szukać pomocy? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie z choroby?

Uzależnienie od narkotyków – czym jest?

Narkomania jest chorobą, w której osoba cierpiąca jest uzależniona od środków odurzających zawartych we wszelkiego rodzaju narkotykach. Te z kolei mają druzgocący wpływ na zdrowie, a w konsekwencji prowadzą do śmierci.

Do najpopularniejszych narkotyków zaliczamy:

  • kokainę,

  • marihuanę,

  • amfetaminę,

  • LSD,

  • heroinę.

Nie są to jednak jedyne środki odurzającą będące przyczyną dużej liczby zgonów. Pojawia się bowiem coraz więcej wyprodukowanych chemicznie narkotyków syntetycznych. Niezależnie od tego, czy są to syntetyczne środki, czy pochodzą z wyciągów roślinnych, potrzebne jest leczenie. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich wpadł w uzależnienie od narkotyków leczenie to jedyna droga do powrotu do zdrowia.

Objawy uzależnienia od narkotyków

O uzależnieniu od substancji odurzających świadczą sygnały takie jak:

  • zdobywanie narkotyków za wszelką cenę,

  • objawy abstynencji, gdy narkotyk zostanie odstawiony,

  • ciągle zwiększanie przyjmowanych dawek mimo świadomości, jak są szkodliwe.

Proces uzależniania od narkotyków

Proces uzależnienia od narkotyków, mimo że składa się kilku etapów, w wielu przypadkach jest bardzo szybki. Rozpoczyna się od eksperymentowania, a następnie okazjonalnego przyjmowania środków odurzających. Zwiększanie częstotliwości i sięganie po narkotyki w formie nagrody prowadzi do nawyku, który w konsekwencji przeobraża się w uzależnienie.

Leczenie uzależnienia od narkotyków – od czego zacząć ?

Jak w każdym leczeniu uzależnienia, moment przełomowy to chwila, w której osoba uzależniona zauważa problem. Tylko pełna świadomość własnego uzależnienia może przynieść oczekiwane rezultaty. W zależności od stopnia uzależnienia, kondycji uzależnionego czy innych indywidualnych cech pacjenta, specjalista dobiera rodzaj terapii.

Leczenie odwykowe narkomanii

Niemal każde leczenie uzależnienia musi rozpocząć się od odwyku. Celem detoksu jest odtrucie organizmu poprzez podawanie kroplówek uzupełniających poziom elektrolitów, witamin i minerałów.

Terapia w leczeniu narkomanii

Po detoksie narkotykowym osoba uzależniona rozpoczyna terapię. Praca ze specjalistą pozwala wykryć podłoże problemu i znaleźć sposoby na walkę z objawami głodu abstynencyjnego.