Usuwanie os – jak zrobić to bezpiecznie?

Owady potrafią być dla nas naprawdę uciążliwe. Nie chodzi tutaj tylko o na przykład komary, które irytują chyba każdego z nas, czy muchy, które zaczynają bzyczeć w najmniej odpowiednim momencie, na przykład, gdy kładziemy się spać. Bardzo problematyczne potrafią być również osy. Największe kłopoty zaczynają się jednak, gdy te owady postanowią w naszym domu czy na elewacji bloku w pobliżu naszych okien założyć ul. Nie dość, iż jest to wyjątkowo uciążliwe, to w dodatku niesie za sobą spore niebezpieczeństwa. Rozsierdzone osy potrafią być naprawdę groźne, przez co ciągłe odgłosy os oraz ich latanie staje się mniejszym problem – najważniejsze bowiem jest nasze bezpieczeństwo. Bez problemu będziemy mogli jednak w stanie skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które zajmują się zwalczaniem niebezpiecznych siedlisk tychże owadów.

Usuwanie os – kto jest najbardziej narażony na kontakt z tymi owadami?

Choć tak naprawdę osy są w stanie założyć swój ul wszędzie i zależy to od ich własnego widzimisię, możemy wymienić kilka miejsc, gdzie prawdopodobieństwo pojawienia się ulu jest największe. Najczęściej jest to spowodowane niefortunną konstrukcją budynku, jak na przykład dziury czy kolory. Dla przykładu, osy kochają osiedlać się przy lub w ścianach domów z jaskrawymi kolorami. Jeżeli więc posiadasz na przykład drewniany dom z intensywnym jaskrawym kolorem emalii, istnieje spore ryzyko, że osy będą chciały się tam zadomowić. To samo zresztą tyczy się bloków, które zostały pomalowane na intensywne barwy.

Osy bardzo lubują się także w rurach lub innych wyrwach w elewacji. Największy problem pojawi się, jeżeli ul znajduje się na sporej wysokości, a dostęp do niego jest utrudniony – proces likwidacji takiego gniazda może być wtedy o wiele bardziej wymagający niż zazwyczaj, a co za tym idzie dłuższy i bardziej kosztowny.

W żadnym wypadku jednak nie powinniśmy próbować samodzielnej likwidacji ula os. Jeżeli nie posiadamy wystarczających kompetencji w tym temacie, a przynajmniej nie takich, jak eksperci w tyj dziedzinie, a także odpowiednich środków i sprzętu, możemy narazić się na bardzo poważne konsekwencje. Osy z pewnością będą na ciebie wściekłe i będą chciały za wszelką cenę wyeliminować zagrożenie, jakim w ich oczach – nie bez przyczyny – jesteś ty.

Usuwanie os – powierz to w ręce specjalistów

W kontekście tak delikatnego tematu, jak usuwanie os, zadanie powinniśmy pozostawić fachowcom. Będą oni posiadać odpowiedni sprzęt i środki, by szybko i bezboleśnie uporać się z gniazdem oraz zadbać, by osy już nigdy więcej nie pokusiły się o stworzenie ulu w tym samym miejscu.