USA

Stany Zjednoczone Ameryki – zobacz, jak zaplanować podróż do USA!

Wiele osób marzy o tym, by podróżować po Stanach Zjednoczonej Ameryki. Zapierające dech w piersiach zabytki, atrakcje na miarę Hollywood oraz niezwykle ciekawi ludzie, którzy chętnie zamienią z Tobą kilka zdań – to właśnie to, czego spodziewać się możesz, kupując bilet do USA. Być może wydaje Ci się, że zwiedzanie tak dużego kraju na własną rękę jest wyzwaniem. Dobra organizacja i odpowiednie przygotowanie pozwolą Ci zobaczyć wiele i to nawet przy małym budżecie lub ograniczeniu czasowym. W jaki sposób zaplanować wycieczkę marzeń po Stanach Zjednoczonych? 

Podróż na własną rękę

Wielu turystów wybiera zwiedzanie z pomocą biura podróży. Jest to bezpieczna możliwość, a decydując się na taką opcję, nie musisz martwić się o nocleg, wyżywienie oraz atrakcje, ponieważ są one zapewnione w cenie. Niemniej korzystanie z takich usług ogranicza Twoją kreatywność. Musisz przestrzegać zasad i harmonogramu wycieczki, a jeśli spacerując, zobaczysz niesamowite miejsce, nie możesz go sprawdzić, bo Twoja grupa pójdzie dalej bez Ciebie.

Jest to tylko jeden z powodów, dlaczego czasem lepiej postawić na zorganizowanie wyprawy do USA na własną rękę. To, czego potrzebujesz do tego celu, to kilka kluczowych informacji i dostęp do Internetu.

Najważniejsze są dokumenty

Od pewnego czasu, aby móc wjechać do Stanów w celach turystycznych, potrzebujesz jedynie paszportu, który ważny będzie jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy oraz elektronicznej autoryzacji ESTA. Electronic System for Travel Authorization kosztuje 14 dolarów, czyli około 50 zł. Musisz pamiętać o tym, aby ją zorganizować najpóźniej na 72 godziny przed planowaną podróżą!

I chociaż wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych, nie potrzebujesz już wizy, to nadal możesz otrzymać decyzję negatywną i nie otrzymać autoryzacji. Istnieje kilka kryteriów, które sprawdza system ESTA, dlatego warto rozpocząć staranie się o pozwolenie kilka tygodni, a nawet i miesięcy przed podróżą do Stanów Zjednoczonych.

Bilety lotnicze – poluj na okazje

Różnice pomiędzy cenami biletów lotniczych mogą być naprawdę ogromne. Wszystko zależy od klasy, daty, przewoźnika oraz dodatków wykupionych razem z biletem. Taka oferta może wynikać również z ilości obsługiwanych połączeń przez dany port lotniczy. Kupując bilet lotniczy, zwróć uwagę na dodatkowe opłaty za podstawowe usługi! Łatwo je przeoczyć, ponieważ często dotyczą prozaicznych rzeczy, są niejednokrotnie zapisane małym druczkiem, a stracić możesz przez nie naprawdę wiele pieniędzy.

Aby Twój bilet lotniczy był tani, staraj się kupić go bezpośrednio u przewoźnika. Pośrednicy często naliczają wysokie prowizje, szczególnie w najbardziej gorących terminach. Ogranicz ilość zabieranych rzeczy – mniejszy bagaż nie wymaga dodatkowych opłat. A przede wszystkim pamiętaj, aby unikać długich przesiadek.

Sprawdź, ile naprawdę będzie Cię to kosztować

Zanim jednak rozpoczniesz planowanie swojej podróży marzeń, musisz zmierzyć się z mniej przyjemnym tematem, jakim jest budżet. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, trzeba być gotowym na wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze zaplanowane zakupy pozwolą Ci uniknąć nieprzewidzianych wydatków. W jaki sposób mądrze zarządzać budżetem, przeznaczonym na podróż?

Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wycieczka do USA, ponieważ wiele zależy od Twoich wyborów – możesz zwiedzić stany w wynajętym kamperze, samodzielnie przygotowywać posiłki i unikać drogich atrakcji. Z drugiej strony możesz uznać, że nie ma potrzeby się ograniczać, a Twoim głównym celem jest przebywanie w światowej sławy hotelach.  Każda, nawet najmniejsza decyzja dotycząca Twojej podróży, wpływa na końcowe koszty.

Natomiast istnieje możliwość oszacowania kosztów jeszcze przed wybraniem terminu wylotu. Pomoże Ci w tym sporządzenie wstępnego kosztorysu całego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Aby go stworzyć,  usiądź wygodnie w fotelu i rozpiszesz swoje oczekiwania. Warto w nim uwzględnić takie aspekty, jak:

  • ESTA oraz wymagane dokumenty lub zaświadczenia lekarskie;
  • -ubezpieczenie zdrowotne;
  • -cena przelotu oraz podróżowania na miejscu;
  • -nocleg;
  • -bilety wstępu do lokalnych atrakcji, parków narodowych i muzeów;
  • -wycieczki z przewodnikiem;
  • -wyżywienie, dodatkowe jedzenie i prowiant na wycieczki;
  • -pieniądze na ewentualne nieprzewidziane wydatki;

Przykładowe ceny związane z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych

Pewnie interesują Cię przykładowe ceny związane z Twoją wycieczką. Oczywiście ciężko z góry powiedzieć, ile będzie kosztował np. bilet lotniczy, bo zależy to od wielu czynników. Najbardziej na kwotę wpływa wybrany przewoźnik oraz termin wylotu. W zależności od wybranych połączeń, za przelot z Polski do USA zapłacisz około 3-4 tysięcy złotych.

Atrakcje czy noclegi to również ogromna rozpiętość cenowa. Bilet wstępu do Metropolitan Museum of Art to wydatek rzędu 24$, z kolei obejrzenie musicalu na Broadwayu to koszt nawet i 500$. Na nocleg przeznaczysz około 100$ za pokój dzielony w centrum miasta, a podstawowe zakupy tygodniowe mogą kosztować Cię 50$. Do wyżej wymienionych kosztów dojdą: transport publiczny 2,5$-10,00$ za przejazd, kino 10$,  Karta SIM 25$ oraz opłaty związane z jej użytkowaniem. Jeśli skusisz się na jedzenie na mieście, to na lunch przeznaczysz około 10$.

Jednak to te ceny to tylko szacunki i mogą one zmienić się nawet z tygodnia na tydzień. Dlatego, jeśli naprawdę marzysz o wycieczce do Stanów Zjednoczonym, to przygotuj sobie pokaźne oszczędności i zwiedź ten niesamowity kraj w taki sposób, by nie martwic się o finanse.