Spalinowy silnik zaburtowy – czym jest i jak wybrać odpowiedni?

Wybór odpowiedniego silnika zaburtowego nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Niezbędne jest bowiem dopasowanie go do rodzaju łodzi, a nawet charakteru akwenu, w którym będzie pracował. Dlaczego wybór tej części jest tak bardzo istotny? Silnik i jego niezawodna praca mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo załogi.

Czym jest zaburtowy silnik spalinowy?

Zaburtowe silniki spalinowe są montowane na pawęży lub w studzienkach kokpitowych. Choć w porównaniu do silników stacjonarnych są one dużo bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, sięga po nie znacznie większą ilość osób. Nie jest to jednak czynnik, który zmniejszałby zainteresowanie tego rodzaju silnikiem. Szybki i łatwy montaż, a także dobra manewrowość czy prosta obsługa przemawiają za jego popularnością.

Rodzaje silników zaburtowych

Silniki zaburtowe możemy podzielić na:

  • silniki zaburtowe spalinowe,

  • silniki zaburtowe elektryczne.

Czynnik, który wpływa na mniejszą popularność formy elektrycznej to przede wszystkim konieczność częstego ładowania. Choć silnik zaburtowy spalinowy wymaga wymiany oleju, a także jest dużo głośniejszy, wybór najczęściej pada właśnie na niego. Musimy liczyć się jednak z tym, że silniki spalinowe nie należą do najlepszych pod względem ekologicznym rozwiązań. Aby zminimalizować ilość zanieczyszczeń, producenci spalinowych silników zaburtowy produkują obecnie wyłącznie silniki czterosuwowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze silnika zaburtowego?

Dobry silnik spalinowy zaburtowy to silnik, który odznacza się:

  • ekonomiczną eksploatacją,

  • niezawodnością,

  • wysoką ergonomią użytkowania,

  • prostym i komfortowym sterowaniem w każdych, nawet trudnych warunkach,

  • bezpieczeństwem.

Przy wyborze silnika zaburtowego szczególną uwagę powinniśmy zwracać na jego moc. Powinna być ona dostosowana do wielkości kadłuba. W przypadku silników zaburtowych spalinowych o większej mocy mamy do czynienia z dużą siłą uciągu, a przy tym mniejszą prędkością, które nie sprawdzą się do sportowych manewrów.

Jakiego producenta spalinowych silników zaburtowych wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego silnika zaburtowego pierwsze pojawiające się pytanie dotyczy producenta. Na jakiego producenta silników zaburtowych postawić, by cieszyć się niezawodną, bezpieczną pracę i czerpać pełną przyjemność z pływania? Nie bez powodu Honda stoi na samym szczycie, jeśli chodzi o precyzyjne, najlepsze silniki spalinowe. To właśnie ta znana na całym świecie marka zaproponowała pierwszy na świecie czterosuwowy silnik zaburtowy, który okazał się nowatorskim, a zarazem lepszym dla naszego środowiska rozwiązaniem.