Rehabilitacja dzieci i niemowląt w Tarchominie – co musisz wiedzieć?
Wzrost świadomości rodziców i baczniejsze przyglądanie się niemowlętom, noworodkom i dzieciom sprawiły, że rehabilitacja przestała być kojarzona wyłącznie ze szczególnymi i trudnymi przypadkami. Dzięki szybkiej reakcji codzienne funkcjonowanie dzieci staje się dużo prostsze. Co warto więc wiedzieć o rehabilitacji dziecięcej? Kiedy dziecko potrzebuje rehabilitacji?
Rehabilitacja dziecięca w Tarchominie – czy wybór placówki ma znaczenie?
Zanim dowiesz się, jakie sygnały powinny skłonić Cię do rozpoczęcia rehabilitacji, warto poznać rolę placówki rehabilitacyjnej. To właśnie wybór specjalisty może mieć ogromny wpływ na postępy w pracy z problemem naszego dziecka. Zanim umówisz się na pierwszą wizytę, koniecznie zapoznaj się z opiniami na temat konkretnej placówki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w północnej części Warszawy będzie dobra rehabilitacja Tarchomin może okazać się odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Rehabilitacja w Tarchominie – dlaczego jest tak ważna?
Na pozór drobne problemy z układem kostnym czy kręgosłupem naszego dziecka mogą okazać się w przyszłości poważną przeszkodą do prowadzenia normalnego, w pełni sprawnego życia. Nieleczone dysfunkcje nie tylko nie znikają, ale także powiększają się, nierzadko doprowadzając do zaburzeń psychomotorycznych. Wiele dolegliwości pojawiających się zarówno w okresie płodowym, jak i po narodzinach prowadzi nie tylko do zaburzeń psychomotorycznych, ale może także być przyczyną trudności w oddychaniu czy deformacji mających bezpośredni wpływ na sprawność w późniejszym życiu.
Każdą wątpliwość pojawiająca się w głowie rodziców powinna być szybko skonsultowana ze specjalistą, by wykluczyć lub potwierdzić nasze domysły.
Sygnały mówiące o konieczności rozpoczęcia rehabilitacji w Tarchominie
W przychodniach rehabilitacyjnych bardzo często pojawiają się dzieci z autyzmem lub zaburzeniami pochodnymi. Wydawać by się mogło, że występowanie autyzmu jest nie do przeoczenia przez rodziców. Jednak niemowlę i dzieci we wczesnych etapach rozwoju nie są tak łatwe do zdiagnozowania. Szczególnie że autyzm przybiera różne formy – także te łagodniejsze, jak np. Zespół Aspergera. Rodzice powinny być więc szczególnie uważni.
Na rehabilitację nie trafiają jednak wyłącznie dzieci z autyzmem i zaburzeniami pochodnymi. Sygnały, które powinny być dla nas ostrzegawcze to m.in.:
-
trudności z chwytaniem przedmiotów,
-
potykanie się i wywracanie podczas chodzenia
-
unikanie aktywności, która dla dzieci jest czymś naturalnym,
-
płaskostopie,
-
nieodpowiednia postawa.