zapory przeciwpowodziowe

Przenośne zapory przeciwpowodziowe – co warto wiedzieć

Dawne zapory budowane z worków na piasek powoli są wypierane przez bardziej zaawansowane środki ochrony przeciwpowodziowej.  Na rynku istnieją profesjonalne, przenośne, modułowe, samoczynnie podnoszące się lub napełniane wodą zapory przeciwpowodziowe. Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca do przechowywania modułowych zapór lub nie chcemy montować na stałe słupków do nich warto zakupić samoczynnie podnoszące się zapory typu Roll out& Pop up albo te napełniane wodą.

Samoczynnie podnoszące się zapory przeciwpowodziowe to oszczędność miejsca

Samoczynnie podnoszące się zapory przeciwpowodziowe typu Roll out & Pop up chronią bardzo skutecznie przed naporem wody. Ich ogromną zaletą jest łatwość przechowywania i rozkładania. Po złożeniu nie zajmują praktycznie wcale miejsca. Dzięki nim można bardzo szybko powstrzymywać i odwracać kierunek płynącej wody. Samoczynnie podnoszące się zapory przeciwpowodziowe pozwalają na ich użycie w każdym dowolnym miejscu niezależnie od ukształtowania terenu. Zaporę wystarczy rozwinąć, a rozłoży się ona samoczynnie pod naporem wody. Woda powinna wtedy bez problemu obciążyć podstawę bariery. Samoczynnie podnosząca się zapora przeciwpowodziowa nie wymaga pomocy przy rozkładaniu ani napełniania wodą. Może służyć także do ograniczenia wycieków substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Takie zapory można ze sobą łączyć za pomocą specjalnego rękawa lub systemu zapinania na rzepy. Samoczynnie podnoszące się zapory przeciwpowodziowe najczęściej dostępne są w kilku wysokościach do wyboru.

Napełniane wodą zapory przeciwpowodziowe

Innym ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca są przenośne zapory przeciwpowodziowe napełniane wodą. Posiadają one specjalne przyłącze dla wlewania i wylewania wody. Do napełnienia zapory potrzebna będzie pompa. Można wykorzystać także wodę powodziową. Czas napełniania zapory przeciwpowodziowej jest w dużej mierze uzależniony od wydajności pompy, jaką dysponujemy. Przenośne zapory przeciwpowodziowe napełniane wodą łatwo można opróżnić, złożyć i przechowywać w dowolnym miejscu. Do ich magazynowania nie potrzeba dużo przestrzeni. Zapory posiadają uniwersalne łączenie, ale można wykorzystać do tego celu także specjalny rękaw. Zapory stworzone są z bardzo wytrzymałej tkaniny, która jest wyposażona w siatkę i polakierowaną warstwę zewnętrzną z PVC. Dzięki temu zapora przeciwpowodziowa jest odporna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ze względu na niewielkie rozmiary i ciężar można je szybko i łatwo przetransportować na dowolny teren.