Prawo budowlane – analiza due diligence nieruchomości
Ocena stanu prawnego nieruchomości, możliwości zagospodarowania, stanu technicznego oraz kwestii podatkowych związanych z budynkiem lub działką – te wszystkie aspekty związane z inwestycją w nieruchomości pomaga zbadać procedura due diligence.
Czym jest due diligence nieruchomości? To jeden z elementów szeroko pojętego doradztwa na rynku nieruchomości. Dzięki badaniu due diligence poznasz ryzyka i szanse związane z zakupem budynku lub gruntu.
Badanie stanu prawnego nieruchomości (due diligence)
Due diligence to analiza stanu finansowe i prawnego, w naszym przypadku stanu prawnego nieruchomości. Prześwietlanie sytuacji prawnej nieruchomości to dla firm zainteresowanych inwestycją, standardowa procedura przed zakupem gruntu lub budynku. Dzięki badaniu inwestor może ocenić kompleksową sytuację kupowanej nieruchomości oraz jej otoczenia.
Due diligence nieruchomości w Warszawie
Jakie czynności wykonuje prawnik, specjalista prawa budowlanego z Warszawy podczas świadczenia usługi due diligence nieruchomości? Na liście jest m.in. analiza:
- zawartości księgi wieczystej,
- warunków zabudowy,
- miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów,
- spójności danych ewidencyjnych działki w EGIB i KW,
- drzewostanu na nieruchomości,
- możliwości wystąpienia błędów podziałów nieruchomości,
- kontrola metrażu kupowanego budynku,
- analiza czy działka nie jest przedmiotem roszczeń poprzednich właścicieli,
- ocena warunków gruntowo – wodnych.
Jak widać, due diligence to kompleksowe badanie wymagające dużej wiedzy i doświadczenia. Wykonują je wyspecjalizowane kancelarie prawne, świetnie zaznajomione z prawem budowlanym i obsługą nieruchomości.
Po co robić due diligence nieruchomości
Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej usługi due diligence? Fachowe badanie due diligence przyniesie szczegółową informację o nieruchomości i pomoże w decyzji czy warto inwestować w budynek lub ziemię.
Dzięki badaniu zdecydowanie zmniejszysz ryzyko nietrafionej inwestycji. Po dogłębnej analizie będziesz mógł racjonalnie, w oparciu o fakty, ocenić czy warto inwestować w daną nieruchomość.
Due diligence można również wykorzystać do wykonania analizy SWOT czyli znaleźć słabe i mocne strony planowanej inwestycji oraz wykryć szanse i zagrożenia związane z zakupem nieruchomości.
Due diligence jest również przydatne dla potencjalnych najemców. Badanie wykonane przez prawnika pomoże im oszacować ryzyko i ocenić szanse związane z wynajęciem powierzchni np. w powstającej galerii handlowej.