pompa do wody

Pompa do wody – jak wybrać najlepszą?

Wybierając najlepsze rozwiązanie energooszczędne, które dostarczy nam ciepłej wody bezpośrednio do domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które zapewnią, że wybrana przez nas pompa do wody będzie spełniała nasze oczekiwania. Niektóre z tych czynników obejmują jakość pompy wodnej, rodzaj wody, która wymaga pompowania, natężenie przepływu pompy wodnej, jej maksymalne ciśnienie oraz rozmiar zaworu wlotowego.

Pompa do wody: czynniki wpływające na jej funkcjonalność i poprawne działanie

  1. Przepływ

Jest to skuteczność pompy wodnej. Szybkość przepływu odnosi się do czasu potrzebnego pompie wody na przepompowanie określonej ilości wody, najczęściej mierzonej w litrach na minutę. Jeśli zamierzamy używać pompy wodnej w miejscach pracy lub na farmach, powinniśmy kupić taką, która ma zdolność pompowania ponad 2500 litrów wody na minutę. Z drugiej strony pompa o natężeniu przepływu od 100 do 200 litrów na minutę nadaje się do każdego użytku domowego.

  1. Rozmiar wlotu

Większość pomp ma rozmiar wlotu od 1 do 6 cali, ale w niektórych przypadkach może być większy. W podobny sposób działają również odśrodkowe pompy wodne tj. zasysając wodę z wlotu i wypuszczając ją przez zawór wylotowy. W takim przypadku im większy zawór wlotowy, tym więcej wody pompa będzie w stanie wypompować i tym szybciej wykona pracę.

  1. Maksymalna wysokość podnoszenia i ciśnienie

Maksymalna wysokość podnoszenia pompy wodnej odnosi się do najdłuższej odległości pod względem wysokości, na jaką pompa będzie w stanie przepompować wodę. Na przykład, jeśli wybierzemy pompę wodną o maksymalnej wysokości podnoszenia 60 metrów, próbując pompować wodę do wyższego poziomu, natężenie przepływu wyniesie zero. Ogólnie rzecz biorąc, typ pompy, którą wybierzemy, powinien mieć maksymalną wysokość podnoszenia wyższą niż wysokość, na jaką zamierzamy pompować wodę.

  1. Jakość pompy

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest marka pompy wodnej. Silnik może również określić jakość pompy. Warto skorzystać z przeprowadzonych badań i ankiet dotyczących jakości pompy wodnej.

  1. Rodzaj pompowanej wody

Należy również wziąć pod uwagę rodzaj wody, którą zamierzamy pompować. Pompy transferowe różnią się od pomp przeciwpożarowych. Inne typy pomp obejmują pompy chemiczne i pompy do ścieków.

Szukając najlepszej pompy do wody dla naszego gospodarstwa, warto mieć na uwadze powyższe czynniki, aby skrócić swoje poszukiwania. Warto pamiętać, że im bardziej renomowany producent, tym lepsza pompa do wody.