opryskiwanie na komary

Opryskiwanie na komary: skuteczna walka z uciążliwym owadem

Gdy zaczyna się sezon letni, a dni stają się dłuższe, coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, korzystając z darów natury. Nasz dzień bardzo szybko może się pogorszyć, gdy pojawi się nieproszony, natarczywy gość – komar. Szybko okazuje się, że chaotyczne odpędzanie od siebie owada jest nieskuteczne i potrzeba nam broni, jaką jest opryskiwanie na komary. Odkomarzanie to działanie z zakresu dezynsekcji, którego zadaniem jest usunięcie komarów z danego terenu przy użyciu metody chemicznej.

W jaki sposób pozbyć się kolonii komarów?

Przystępując do walki z komarami powinniśmy zacząć od wyboru metody: chemicznej, biologicznej lub fizycznej. Najskuteczniejszą metodą są zdecydowanie chemiczne opryski. Opryskiwanie na komary jest także metodą działającą najszybciej.

Samica komara może jednorazowo złożyć do 400 jaj w stojącej wodzie. Z jaj tych wykluwają się larwy w ciągu trzech dni i już dwanaście dni później pojawiają się dorosłe komary. Zniszczenie ich obszarów lęgowych dzięki profesjonalnym środkom podczas aktywnego sezonu może powstrzymać te rosnące populacje i zmniejszyć szanse na ugryzienie. Typowa kuracja na komary trwa około 30 dni. Po tym czasie materiał zaczyna ulegać degradacji, przez co ochrona przed komarami jest mniej skuteczna. Zaleca się, aby zabiegi przeciw komarom były stosowane co miesiąc przez czas trwania sezonu komarów.

Niepozorne a niebezpieczne dla zdrowia człowieka

W prawie każdym kraju na świecie występuje ponad 3000 gatunków komarów. Niestety, te latające szkodniki mogą przenosić malarię, wirus Zachodniego Nilu, dengę, żółtą febrę, wirus Zika i inne. To zagrożenie dla ludzi pojawia się, gdy komary przyniosą chorobę, przeniosą ją do krwiobiegu, a następnie przekażą następnej osobie, którą ugryzą.

Mit: komary ssą krew, aby się pożywić. Komary połykają krew, aby odżywić swoje ciała, aby mogły złożyć i wykluć zdrowe jaja. Komary mogą jednorazowo złożyć setki jaj, więc populacje tego szkodnika mogą szybko wymknąć się spod kontroli. Podczas eliminacji komarów kluczowe jest stosowanie wielu metod, aby zabijać komary na każdym etapie ich życia.

Należy również zauważyć, że odstraszanie i zabijanie komarów to nie to samo. Odstraszone komary będą trzymać je z dala od ciebie, czyniąc cię mniej atrakcyjnym dla nich. Przyciąga je dwutlenek węgla z naszego oddechu i elementy naszego potu. Komary są również przyciągane do stojącej wody, składającej jaja w miejscach takich jak kąpieliska dla ptaków, wilgotna ziemia doniczkowa, stojąca woda w kuchniach, kałuże i inne.

Domowe sposoby na komary

Najskuteczniejsze domowe metody pozbycia się komarów na zewnątrz to:

  • Palenie świec

Kadzidełka, świece i olejki z roślin lub olejki eteryczne są bardzo skuteczne, ponieważ komary nie znoszą ich zapachu. Najskuteczniejsze zapachy to cytryna, lawenda, wawrzyn, rozmaryn i bazylia. Oczywiście nie musisz ich wszystkich używać; wybierz ten, który najbardziej podoba się Tobie.

  • Cytryna i goździki

Ta metoda jest idealna do małych pomieszczeń lub do sypialni. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić kilka plastrów cytryny z kilkoma goździkami w dowolnym miejscu w pokoju.

  • Czosnek

Siarka czosnkowa odstrasza nie tylko komary, ale także muchy, kleszcze i pchły. Aby zastosować go w domu, należy obrać i pokroić kilka ząbków czosnku i włożyć je do miski z odrobiną wody. Pozostaw na kilka godzin, a następnie użyj tej wody do spryskania całego mieszkania.

  • Pułapka na komary

Podgrzej wodę z cukrem i przelej ją do butelki, aby ostygła. Gdy wystygnie, dodaj drożdże i włóż szyjkę butelki do góry nogami w kształcie lejka. W ten sposób komary zostaną zwabione do wody i uwięzione w butelce.

Oczywiście nie są to metody tak skuteczne jak chemiczne opryskiwanie na komary, ale w nagłych sytuacjach warto je wypróbować i przekonać się, jaka metoda sprawdza się w naszym przypadku najlepiej. Możesz także zamontować w swoim domu moskitiery lub baldachim, jednak są to metody, które osłaniają nas przed komarami, a nie skutecznie je likwidują.