Odboje do drzwi – czym są i jak wpływają na wygląd pomieszczenia
Są takie elementy wnętrz, które nie wydają się istotne. Czasem świadomie z nich rezygnujemy, bo wydają się niepotrzebne. Dopiero w trakcie eksploatacji może się okazać, że posiadanie takich detali jak odboje do drzwi będzie miało wiele uzasadnień. I wtedy przychodzi czas na to, aby je kupić. W już urządzonych wnętrzach istotne będzie, aby produkt nie tylko pełnił swoją funkcję blokującą, ale też estetycznie się prezentował. Zobacz, czym są odboje do drzwi i w jakim stopniu wpływają na wygląd pomieszczenia.
Czym są odboje do drzwi?
Odboje do drzwi https://www.studioklamek.pl/odboje/ to nic innego jak ograniczniki, których funkcją jest zatrzymywanie skrzydła, aby nie doszło do jego zderzenia ze ścianą czy wyłamania z zawiasów. Stosuje się je w różnych miejscach, szczególnie tam, gdzie zachodzi ryzyko, że otwierane z rozmachem drzwi uderzą w inny element i spowodują jego zniszczenie. Takie zagrożenie faktycznie istnieje, ale na szczęście można łatwo się go pozbyć.
Wystarczy zastosować ograniczniki do drzwi, czyli odboje. Te występują w tak wielu wersjach stylistycznych i kolorystycznych, a także kształtach czy rozmiarach, ze z łatwością można dopasować je do konkretnej aranżacji. Nadają się zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak również użytkowych czy biurowych, a także do hoteli czy pensjonatów. Szczególnie tam, gdzie panuje duży ruch pieszy warto zamontować odbojniki, aby uniknąć ciągłych uderzeń. Te nie tylko niszczą ściany powodując pękanie, odpadanie tynku czy zarysowania, ale też wywołują hałas niekomfortowy dla ludzi.
Odboje stosuje się zarówno w drzwiach zewnętrznych jak i wewnętrznych, jednak z uwagi na to, że te dwa modele występują w w różnych rozmiarach i mają niekiedy wysoką wagę, trzeba odpowiednio dopasować je do drzwi, które będą w ten sposób zatrzymywane.
Odboje do drzwi – podłogowe i ścienne
W zależności od tego, gdzie mają zostać zamontowane odbojniki i w jaki sposób mają ograniczać ryzyko zetknięcia się drzwi ze ścianą, wyróżniamy modele podłogowe oraz ścienne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje montuje się do posadzki, co jest o tyle problematyczne dla niektórych, że wymaga naruszenia struktury desek czy płytek i umieszczenia w nich śruby mocującej. Jednak taki sposób montażu jest na tyle solidny, że nie spowoduje przesuwania się elementu i faktycznie będzie spełniał swoją funkcję blokującą nadmierne rozwieranie skrzydła (nie tylko w czasie wchodzenia do pomieszczenia, ale też np. czasie przeciągu). Można zastosować je na powierzchniach drewnianych, betonowych i wykonanych z innych narażonych na uszkodzenia materiałów.
Alternatywą okazują się odboje ścienne, które montuje się na ścianie, zazwyczaj na wysokości klamki. To ona może uczynić największe zniszczenia, kiedy otwiera się drzwi z impetem i te uderzają w ścianę. Mogłyby powodować w ten sposób pęknięcia, a z czasem nawet wgłębienia i wreszcie dziury, które trudno zamaskować. Lepiej zawczasu zadbać o wygląd i dobrą kondycję ścian, decydując się na przyklejane lub wkręcane do ścian odbojniki.
Materiały, z jakich wykonuje się odboje do drzwi
Jak już wiesz, aby odboje do drzwi należycie pełniły swoją rolę, muszą zostać odpowiednio dopasowane zarówno do miejsca montażu, jak również masy własnej i rozmiaru drzwi. Dlatego producenci, aby trafnie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby klientów, proponuje im dostęp do odbojów wykonanych z różnych materiałów:
- gumy,
- metalu,
- tworzyw sztucznych.
Zastosowanie okładziny gumowej czy silikonowej ma swoje istotne uzasadnienie. Po pierwsze przy otwieraniu drzwi i zderzeniu ich z odbojnikiem nie dochodzi do uszkodzenia skrzydła. Po drugie takie „spotkanie” nie jest hałaśliwe, gdyż guma amortyzuje siłę uderzenia.
Odbojniki są małymi elementami, jednak jak widzisz, ich obecność może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu i stanu technicznego pomieszczeń w Twoim domu, biurze lub hotelu. Nie rezygnuj z nich, lecz zadbaj o to, aby wybrać dobrej jakości elementy i prawidłowo zamontować je w odpowiedniej odległości między drzwiami a ścianą.