obudowy do elektroniki

Obudowy do elektroniki – popularne rodzaje

Obudowy z tworzywa sztucznego są stosowane do zabezpieczania urządzeń elektronicznych i różnych instalacji. Dzięki nim sprzęty są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i chronione przed zawilgoceniem. Ponadto bez obudowy kable i podzespoły elektroniczne prezentowałyby się mało estetycznie. Jakie są najczęściej używane rodzaje obudów do elektroniki?

Obudowy do zasilaczy i pilotów

Urządzenia elektroniczne często są wyposażone w zasilacze. Dzięki nim można ładować akumulatory sprzętów oraz korzystać z nich po podłączeniu do prądu z sieci. Zasilacze powszechnie wykorzystuje się m.in. w komputerach, elektronarzędziach, odkurzaczach bezprzewodowych.

Obudowy do elektroniki używane do produkcji zasilaczy mają charakterystyczny kształt. Posiadają wtyczkę do gniazdka elektrycznego lub miejsce na kabel prowadzący do takiej wtyczki bądź wpinany do urządzenia. Dzięki obudowom z tworzywa sztucznego zasilacze cechują się większą trwałością. Częste użytkowanie i podłączanie do prądu nie zwiększają znacząco ryzyka ich awarii.

Podobne cechy posiadają obudowy do pilotów. Piloty do różnych sprzętów są w wysokim stopniu narażone na zalanie, upadki i inne niekorzystne czynniki. Dzięki solidnej obudowie pilot działa prawidłowo pomimo licznych uderzeń, upadków z wysokości itp.

Obudowy do pomieszczeń wilgotnych

W pomieszczeniach takich jak chłodnie, myjnie i baseny niezbędne jest wykonanie bezpiecznej instalacji elektrycznej i systemu sterującego elektroniką. Obudowy do elektroniki z hermetycznym zamknięciem sprawdzają się w takich miejscach niezawodnie. Hermetyczna obudowa uniemożliwia wnikanie wilgoci z powietrza do środka urządzenia.

Hermetyczne obudowy do elektroniki zabezpieczają również przed wnikaniem do środka sprzętu lub instalacji rozlanej wody. Dzięki tej cesze można montować je na basenach rekreacyjnych, w których elektroniczne systemy sterujące służą do uruchamiania różnych atrakcji, oświetlenia i efektów dźwiękowych.

Obudowy modułowe i spersonalizowane

Wśród obudów do elektroniki można znaleźć również modele modułowe i wykrywane na specjalne zamówienie klienta. Dzięki nim zabezpiecza się nietypowe instalacje elektryczne i sterujące w budynkach użyteczności publicznej, hotelach lub zakładach produkcyjnych. Modułowe obudowy na szyny DIN pozwalają zamontować w bezpieczny i estetyczny sposób niezbędną aparaturę elektryczną. Obudowy spersonalizowane na zamówienie są natomiast stosowane w miejscach, w których nie ma możliwości zamontowania obudów dostępnych w ofercie standardowej.