zapory przeciwpowodziowe

Nowoczesne zapory przeciwpowodziowe – co warto wiedziec?

Zastosowanie zapory przeciwpowodziowej pozwala uniknąć kosztów i zniszczeń, na jakie jesteśmy narażeni przez podnoszący się poziom wody. Najczęściej stosuje się je w celu zabezpieczenia budynków mieszkalnych, piwnic, garaży, archiwów, obiektów sportowych, komercyjnych i użyteczności publicznej. Zastosowanie zapory przeciwpowodziowej jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej pomaga często uniknąć ogromnych strat na terenach zalewowych lub w czasie intensywnych opadów deszczu.

Szukając najlepszych rozwiązań warto zapoznać się z ofertami firm specjalizujących się w tej dziedzinie, takich jak https://floodwarden.com/elementy-systemu/

Od kiedy stawia się zapory przeciwpowodziowe?

Wznoszenie zapór przeciwpowodziowych towarzyszy człowiekowi od czasów starożytnych. Dawniej budowano je w celu zaopatrywania w wodę, a także do wytwarzania energii. Obecnie pełnią głównie rolę zabezpieczającą przed szkodami wywoływanymi przez żywioł. Najczęściej buduje się zapory betonowe, które osiągają wysokości powyżej 15 metrów. Największa na świecie zapora przeciwpowodziowa osiąga wysokość 285 metrów! Betonowe ciężkie budowle można podzielić na ciężkie, półciężkie oraz lekkie. Główny zadaniem ciężki zapór przeciwpowodziowych jest stawianie oporu swoim ciężarem parciu poziomemu spiętrzonej wody. Przykładem zapory przeciwpowodziowej półciężkiej może być wzniesiona betonowa zapora w Zatonie. Z kolei zapory lekkie osiągają wysokość maksymalną 80 metrów i są to konstrukcje łukowo-ciężkie, które mogą być budowane także w wąskich dolinach. Zapory łukowe są najczęściej budowane, jako jednokrzywiznowe lub dwukrzywiznowe.

Ziemne zapory przeciwpowodziowe

Bardzo często do ochrony przed powodziami stosuje się ziemne zapory. Ziemne zapory przeciwpowodziowe są budowane w celu stałego piętrzenia wody. Mogą być wznoszone niemal na każdym podłożu o ile jest wytrzymałe. Ziemne zapory przeciwpowodziowe zasadniczo dzielą się na cztery rodzaje. Pierwszy z nich to zapory sypane, które są wykonane z ziemi, piasku lub kamieni. Drugi rodzaj to zapory ziemne narzutowe zbudowane z kamieni i rumoszu skalnego. Kolejny to zapory ziemne narzutowo – kamienne zbudowane jak sama nazwa wskazuje z materiałów gruntowych i warstwy kamieni. Ostatni rodzaj to zapory ziemne namywane postawione metodami hydrotransportu, np. zapora w Koronowie. Warto wspomnieć, że największy zespół zapór na świecie został zbudowany w Holandii (Delta – Plan).

Przenośne zapory przeciwpowodziowe

W Polsce najczęściej stosuje się przenośne zapory przeciwpowodziowe, które są łatwe w montażu i demontażu. Idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy nie mamy wiele czasu na ratowanie mienia.  Przeznaczone do łatwego użytku w czasie pojawienia się na danym terenie zagrożenia powodziom. W sytuacji intensywnych opadów deszczu, nagłych burz czy na obszarach zalewowych warto zareagować jak najszybciej jeszcze zanim pojawi się straż pożarna. Przenośne zapory przeciwpowodziowe pozwalają na ochronę dobytku w mieszkaniach, garażach, suterenach, warsztatach, archiwach i wielu innych budynkach położonych na niższym terenie. Zadaniem zapór przeciwpowodziowych jest także niedopuszczenie do dostania się wody do budynków przemysłowych, zwłaszcza tam gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia gruntów niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Szybka reakcja pozwala, więc nie dopuścić do skażenia środowiska naturalnego, a także ratowania mienia i często jedynego dobytku ludzi w domach.

Jakie są rodzaje przenośnych zapór przeciwpowodziowych?

Do najczęściej spotykanych zapór przeciwpowodziowych można zaliczyć: zapory polietylenowe, samoczynnie podnoszące się zapory Roll out & Pop up oraz napełniane wodą. Na rynku istnieją także modułowe zapory przeciwpowodziowe, które stanowią bardzo dobrą ochronę przed żywiołem.

Zapory polietylenowe są bardzo lekkie i proste w zastosowaniu. Szybko się je montuje i nie wymagają przygotowania wcześniejszego obciążenia. Są idealne do zastosowania w sytuacji, gdy poziom wody szybko się podnosi na danym terenie. Samoczynnie podnosząca się zapora jest również bardzo łatwa w rozłożeniu i użyciu. Co ważne nie wymagają wcześniejszego napełnienia wodą. Z kolei zapory napełniane wodą stanowią dobrą alternatywę dla worków z piaskiem. Takie zapory przeciwpowodziowe montuje się dosyć szybko i łatwo. Należy napełnić ją wodą poprzez specjalny zawór wlewowo zalewowy. Zapory można ze sobą bez problemu łączyć.