Narty – jakie wybrać, kiedy planujesz zakup?

Narciarstwo to wyjątkowy sport, który angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała i daje porządny zastrzyk radości. W dużej mierze przyjemność z jazdy na nartach czerpiesz… z samych nart. O tym, jak trudno jest wybrać najlepszy dla siebie sprzęt wie każdy, kto zdecydował się na zakup na własność po wielu sezonach ich wypożyczania. Podjęcie decyzji, jaki model trafi pod stopy jest niełatwe także dlatego, że w większości przypadków taki sprzęt kupuje się na lata – ważne jest zatem wybranie jak najlepszego dla siebie wariantu. Jak to zrobić?

Wybieramy prawidłową długość nart

Podobnie, jak w przypadku obuwia narciarskiego, także wtedy, gdy kupujesz narty(https://www.starsport.com.pl/narty), musisz dostosować ich długość do swoich warunków fizycznych. Mówiąc prościej: dużo zależy do Twojego wzrostu. Liczy się również to, do jakiego stylu będziesz ich używać. Zakłada się jednak, że poprawną długość nart oszacować można na podstawie Twojej wysokości i, w zależności od charakteru Twojej jazdy, wybierać modele odpowiadające wzrostowi dodając od 5 do około 15 centymetrów. Dłuższe narty wybierają narciarze lubiący szybką jazdę oraz osoby o nieco większej budowie ciała.

Miej styl – także na nartach

Nie chodzi wcale o design Twoich nart – a o styl, jakim chciałbyś jeździć. Można wyróżnić kilka różnych rodzajów, z których koniecznie wybierz ten dominujący i to pod niego dokonaj zakupu nart. Przykładowe modele mogą być:

  • przystosowane do stoków i tras profesjonalnie przygotowanych – są sztywniejsze i dość wąskie, co ułatwia skręcenie nawet przy dużych prędkościach; w tej grupie wyróżnia się także typowo rekreacyjne narty dla osób początkujących,
  • dostosowane do technik freeride oraz all-mountain – to jest narty dla osób ceniących jazdę po świeżym śniegu – są szersze, dzięki czemu łatwiej utrzymują Cię na miękkim puchu; all-mountain to wariant wszechstronny i nadający się do pokonywania większości tras,
  • wygodne do jazdy tak zwanym telemarkiem – gdzie jeździ się z uwolnioną piętą, z charakterystycznym przyklękaniem podczas skręcania.

Nie zapomnij o wiązaniach!

Wiązania narciarskie to konstrukcje, za pomocą których połączysz narty z butami narciarskimi. Twoje ruchy są przenoszone na wiązania podczas skrętów, wyskoków czy przyspieszania. Muszą one zatem stanowić elementy trwałe i solidne, ale też mieć wyregulowany w odpowiedni sposób stopień siły wypięcia. To ona, w razie kolizji czy upadku, pozwala automatycznie wypiąć but z narty, co w dalszej perspektywie może zapobiegać kontuzjom.  

Nie zalecamy samodzielnego regulowania wypięcia, jeśli jesteś początkującym narciarzem lub jeździsz rekreacyjnie i sporadycznie. Najlepszym podejściem także wtedy, gdy jesteś doświadczonym sportowcem jest skorzystanie z pomocy serwisanta, który wyreguluje siłę pod kątem tak Twoich umiejętności, jak i wagi ciała.

Do bezpiecznej jazdy na nartach będzie też potrzebny kask oraz gogle narciarskie. Chociaż zgodnie z polskimi przepisami nie są to elementy obowiązkowe dla narciarzy powyżej 16 roku życia, ochrona zdrowia i życia jest w przypadku niezaprzeczalnie ważniejsza!