moda męska

Moda męska – garnitur, czyli obowiązkowa pozycja każdego mężczyzny

Męska garderoba wcale nie musi być uboższa niż w przypadku pań. Jedną z obowiązkowych pozycji jest np. garnitur, a w swojej szafie każdy pan powinien posiadać przynajmniej jeden. Istnieje wiele rodzajów stroju tego typu, dlatego do wyboru należy podejść z pewną, chociaż podstawową wiedzą.

Kolory, kroje, a także materiały męskich garniturów

Jakość i wartość garnituru najczęściej określa krój, barwa oraz materiał wykonania. Podana kolejność tych cech, wcale nie jest jednak przypadkowa. Jeśli dany garnitur będzie źle skrojony, ale wykonany z najlepszych materiałów i o wyjątkowym kolorze, może wyglądać nijako, kiedy krój okaże się być wykonany niezbyt profesjonalnie.

Nie bez znaczenia okazuje się być dopasowanie garnituru do danej okazji, na którą będzie on założony. Powinniśmy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, a także klimat panujący w danym regionie lub kraju. Nie ma wątpliwości, że powinno się stawiać na garnitury nieco droższe, aczkolwiek wyższej jakości, które będą mogły posłużyć nam dłużej. Niestety, ale tanie garnitury niszczeją dość szybko, a przy tym nie prezentują się zbyt dobrze w swej estetyce.

Można wymienić kilaka uniwersalnych kolorów garnituru, a jest to granat, odcienie szarości, a także czerni. Oczywiście barwa powinna być dostosowana do okoliczności, czyli czasu i miejsca, gdzie będziemy się prezentować w swoim garniturze. Dziś, garnitury zwykło się szyć ze znacznie lżejszych tkanin niż kiedyś, dlatego wykorzystywane są takie materiały, jak np. jedwab lub czysta wełna. Ten drugi materiał znany jest z tego, że się nie gniecie, dobrze układa na ciele, dopasowuje do sylwetki, a przy tym nie blokuje cyrkulacji powietrza.

Jakie mamy rodzaje męskich garniturów?

Najpopularniejszym typem garniturów są te dwuczęściowe, zapinane na dwa bądź trzy guziki. W pierwszej wersji po bokach często widnieją rozcięcia. Do wyboru mamy również garnitury dwurzędowe, które nie cieszą się tak dużą popularnością, jednak jest on współcześnie spotykany coraz częściej. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o zwolenników typowo tradycyjnych krojów.

Dwurzędowy garnitur zwykle ma dwa rozcięcia po bokach marynarki, jednak nie znajdziemy już żadnego z tyłu. Są także modele bez jakichkolwiek rozcięć, jednak taki garnitur najlepiej prezentuje się w pozycji stojącej. Trzeci rodzaj garnituru to trzyczęściowy, a zatem najbardziej klasyczne rozwiązanie. To spodnie, marynarka oraz kamizelka. Każdy element uszyty jest z tej samej tkaniny. Jak łatwo się domyślić, taki rodzaj garnitury jest najczęściej zakładany na uroczystości, jak np. śluby, czy też inne oficjalne spotkania oraz wydarzenia.