Loty z UK do Polski

Lot z Wielkiej Brytanii do Polski

Długo planowany brexit to fakt – Wielka Brytania nie należy już oficjalnie do Unii Europejskiej. Oficjalnie 31 grudnia 2020 roku zakończył się okres przejściowy, w którym można było podróżować do UK na starych zasadach. Co to oznacza w praktyce i jak zmieniły się zasady podróżowania z i do Zjednoczonego Królestwa?

Obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Wielkiej Brytanii

Po brexicie spora część obywateli Unii Europejskiej (w tym Polaków) zdecydowała się zostać w UK. Aby móc tam legalnie przebywać zobowiązane były do 30 czerwca 2021 roku uzyskać status osiedleńca lub wstępnego osiedleńca. Jeżeli zdecydują się oni na lot do Polski mają prawo przekraczać brytyjską granicę na podstawie jedynie dowodu osobistego do końca 2025 roku. Później obowiązywać będzie legitymowanie się paszportem. 

Obywatele UK 

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, obywateli tego kraju obowiązują takie same zasady wjazdu na terytorium Schengen co innych państw trzecich. UK należy jednak do krajów, które są zwolnione z obowiązku posiadania wizy wjazdowej, w przypadku pobytu krótkoterminowego. Co oznacza pobyt krótkoterminowy? To taki, który nie przekracza 90 dni.

Jak znaleźć tanie loty z UK do Polski

Poszukiwanie taniego lotu, to swojego rodzaju polowanie i zadanie dla cierpliwych. Proste, jeżeli możemy pozwolić sobie na elastyczną datę wyjazdu. W przeciwnym wypadku jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe!

Najprostszą metodą jest odpowiednio wczesne planowanie lotu. Jeżeli wiemy, że za pół roku w okresie wakacyjnym wybieramy się do Polski, bilety warto zabukować już teraz. W tej destynacji raczej nie ma wyprzedaży last minute. Tutaj samoloty zazwyczaj są pełne, więc przewoźnicy nie muszą pozbywać się biletów w ostatnim momencie. 

Z Wielkiej Brytanii do Polski swoje przeloty oferuje kilku różnych przewoźników, dlatego warto skorzystać z popularnych wyszukiwarek lotów, które zestawią nam wszystkie dostępne oferty w jednym miejscu.

Najtańsze i najdroższe okresy

Najgorętszym okresem jest druga połowa grudnia. Każdy marzy o powrocie na Święta Bożego Narodzenia do rodzinnego domu. Wtedy nie dość, że ciężko zdobyć wymarzone bilety, to osiągają one zawrotne ceny. Kolejnym drogim okresem są wakacje. Wtedy ceny ponownie rosną, spowodowane jest to oczywiście wzmożonym ruchem turystycznym. Kiedy można znaleźć bilety w atrakcyjnych cenach? Po tych burzliwych okresach czyli po Nowym Roku w lutym lub marcu, oraz po wakacjach – w okresie jesiennym.