Laserowe cięcie blach – najważniejsze informacje
Blachy są od wielu lat powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Z ich pomocą powstają rozmaite produkty, których używamy na co dzień. Blachy mogą przybierać dzięki odpowiedniej obróbce różne kształty oraz rozmiary. Aby jednak skutecznie i szybko obrabiać blachy, potrzebne są specjalne maszyny, które to umożliwiają. Obecnie dostępna technologia pozwala na praktyczne automatyczne przycinać blachy na określone wymiary. Jedna z bardziej popularnych technologii, która jest stosowana w tym celu to laserowe cięcie blach. Z jej pomocą możliwe jest bardzo dokładnie przygotowanie blachy w procesie produkcyjnym. W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat laserowego cięcia blach.
Na jakiej zasadzie działa laserowe cięcie blachy?
Proces, w którym blachy są cięte przy pomocy lasera, wykorzystuje do tego zadania energię, która jest właśnie podawana za pomocą wiązki laserowej. Dzięki odpowiedniemu skupieniu tej energii blacha jest przecinana. Podczas takiego cięcia, w miejscu, gdzie skupiona jest energia za pomocą wiązki laserowej, dochodzi do stopienia oraz odparowania materiału z blachy.
Podczas laserowego cięcia blach, potrzebny jest również tzw. gaz towarzyszący. Substancja ta w całym procesie jest odpowiedzialna, za wydmuchiwanie zbędnych produktów procesu spalania materiału, jakim jest blacha. Jeśli potrzebujesz usługi jaką jest laserowe cięcie blach, Warszawa to lokalizacja w której bez problemu znajdziesz profesjonalistów w tej dziedzinie.
Jak przebiega sam proces cięcia laserowego blach?
Przejdźmy teraz do tego, jak po kolei wygląda proces laserowego cięcia blach. Zacznijmy od tego, że za pomocą komputera są ustalane odpowiednie parametry urządzenia, które emituje wiązkę lasera. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie bardzo dużej dokładności podczas samego cięcia. Gdy wszystko mamy odpowiednio skalibrowane, to przechodzimy do właściwego cięcia, które polega na tym, że w miejscu, gdzie pada wiązka lasera, dochodzi do stopienia materiału blachy. W ten sposób możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych cięć w wielu kształtach. Technologia laserowego cięcia blach cechuje się tym, że możliwe jest wycięcie nawet bardzo trudnych kształtów, które byłyby problematyczny przy innych metodach cięcia.
Po zakończeniu cięcia materiał nie potrzebuje już żadnej obróbki, ponieważ wszystkie najważniejsze procesy przebiegają równolegle podczas samego cięcia. Po skończeniu jednego wycinania możemy od razu przejść do obróbki kolejnego elementu, ponieważ komputer sterujący zapamiętuje swoje ustawienia. Warto również wspomnieć o tym, że maszyna, która służy do laserowego cięcia blach, pozwala nam na obróbkę materiału, który nie przekracza swoją grubością 20 mm.
Zalety laserowego cięcia blach
Podstawową i najważniejszą zaletą tej technologii jest wysoka precyzja. Wszystko to jest możliwe dzięki komputerowemu sterowaniu laserem. Sama wiązka jest również bardzo dokładna, dlatego można z jej pomocą obrabiać nawet małe elementy. Kolejną zaletą takiego rozwiązania, jest to, że samo urządzenie do cięcia jest niezwykle trwałe, dzięki czemu nie musimy się martwić częstymi awariami. Wysoka dokładność, o której już wspomnieliśmy, objawia się również tym, że dzięki laserowemu cięciu blach maksymalnie wykorzystujemy materiał, przez co starty są dość małe.
Czy warto zdecydować się na laserowe cięcie blach?
Podsumowując, laserowe cięcie blach jest niezwykle precyzyjną metodą, która dodatkowo umożliwia nam wysoką powtarzalność podczas procesu produkcyjnego. Oznacza to więc, że stosując tę technologię, można znacznie przyśpieszyć procesy produkcyjne.
Otrzymane elementy w wyniku obróbki laserowej nie muszą być dalej obrabiane, dlatego jest to niezwykle efektywna metoda. Wysoka oszczędność materiału i bezpieczeństwo podczas samego cięcia to również argumenty, które przemawiają za tym, aby zdecydować się właśnie na taką technologię. Dzisiaj można śmiało stwierdzić, że jest to jedna z bardziej opłacalnych metod obróbki blach.