kultura bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie

Kultura bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie – jak ją rozwijać?

O tym, że kultura bezpieczeństwa pracy jest ważna w każdym przedsiębiorstwie wiedzą wszyscy zarządzający zespołami. Jeżeli jesteś jego częścią i piastujesz stanowisko zarządzające, to zapewne interesujesz się tym, jak poprawić komfort pracowników. Zminimalizowanie wypadków w pracy to priorytet dla pracodawcy i pracowników, dlatego coraz częściej korzystają oni ze wsparcia zewnętrznych ekspertów.

Wdrożenie i rozwijanie kultury bezpieczeństwa pracy

Jeżeli uznasz, że kultura bezpieczeństwa pracy w Twojej firmie mogłaby stać na wyższym poziomie, to zapewne zechcesz zainicjować działania, które pomogą ją rozwinąć. Jak to zrobić? Trudno oczekiwać, żeby jakikolwiek przedsiębiorca, manager czy inny specjalista zajmujący się zarządzaniem zasobami wziął na siebie jeszcze dodatkowy obowiązek szkolenia pracowników. Zazwyczaj zleca takie zadania na zewnątrz, bo outsourcing daje szansę na kompleksowe wsparcie przedsięwzięcia:

  • ocenienie, na jakim poziomie jest kultura bezpieczeństwa i jak efektywnie działa system zarządzania bezpieczeństwem,
  • opracowanie rozwiązań, które mają poprawić obecny standard,
  • wdrożenie planów poprawy bezpieczeństwa,
  • kontrolowanie, jakie efekty dają zmiany,
  • utrzymanie tych efektów na długi czas.

Oczywiście można współpracować ze szkoleniowcami tylko w wybranym zakresie. Za sukces całego przedsięwzięcia odpowiada bowiem odpowiednio opracowana i starannie wdrożona strategia. Musi być ona indywidualnie przygotowana, ponieważ każda firma ma inne wymagania. Wynikają one m.in. z wielkości i specyfiki firmy, zaangażowania zatrudnionych osób, branży w jakiej działają. Inne standardy obowiązują w przemyśle, inne w sektorze spożywczym, jeszcze inne w górnictwie.

Potwierdzenie obowiązujących norm kultury bezpieczeństwa pracy

Kultura bezpieczeństwa pracy powinna odpowiadać przyjętym normom oraz standardom. W jaki sposób kontrolować to, czy procedury są prawidłowe, a ich wdrożenie przebiega zgodnie z planem? Sugerując się międzynarodowymi regulacjami ujętymi w standardzie ISO 45001. Ujednolicenie zapisów pozwala na weryfikowanie efektywności działań poprzez proces certyfikacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, jak posiadanie takiego certyfikatu wpływa na postrzeganie firmy w oczach kontrahentów i klientów. Ważne jest też z perspektywy pracowników, którzy dzisiaj coraz częściej, na równi z wynagrodzeniem chcą zapewnienia, że będą pracować w optymalnych bezpiecznych warunkach. Istota tego wzrosła zwłaszcza teraz, w postpandemicznym świecie, kiedy wielu zatrudnionych wraca do biur.