elementy do balustrad

Jakie są elementy balustrad i z czego są wykonane?

Balustrady mogą się wydawać dość prostym elementem w naszym domu, lecz gdy zależy nam na wyborze jak najbardziej estetycznej balustrady, która będzie dobrze komponowała się z wymarzonym domem lista elementów przy których użyciu została wykonana może być naprawdę długa. Jakie elementy do balustrad występują i z jakich materiałów się je wykonuje?

Drewniane elementy do balustrad

Balustrady drewniane nie są już tak częstym wyborem jak przed laty, lecz wciąż mogą stanowić świetne uzupełnienie wnętrza, które jest wykonane w dużej mierze przy użyciu drewna. Balustrady wykonane z drewna, które są przeznaczone do wnętrza różnią się nieco od tych zewnętrznych, lecz wciąż potrzebują regularnej pielęgnacji oraz zabezpieczeń, by wyglądać dobrze przez lata. Podstawa drewnianych balustrad to drewniane tralki, czyli swego rodzaju słupki, które wypełniają balustradę oraz naturalnie poręcze. Tralki mogą stanowić świetną ozdobę, gdyż występują w wielu kształtach i mogą przyjąć bardzo artystyczny wygląd, który ożywi i ociepli nieco surowe wnętrze. Ponadto drewniane poręcze można wykorzystać na przykład jako uzupełnienie balustrady, której konstrukcja jest stalowa.

Metalowe i stalowe elementy do balustrad

W wypadku balustrad metalowych, a w szczególności tych wykonanych ze stali bądź stali nierdzewnej elementów jest już nieco więcej. Owszem bardzo często zdarzają się niesamowicie proste konstrukcje, które są montowane na przykład na balkonach, lecz gdy zależy nam na ozdobie wnętrza lista elementów może być nieco dłuższa. Dobra balustrada składa się z wysokiej jakości słupków, które często są specjalnie kształtowane by podkreślić wystrój wnętrza. Te nie poradzą sobie naturalnie bez mocowań. Wykonane są najczęściej ze stali by zapewnić maksymalną trwałość oraz estetyczny wygląd przez lata. Słupki mogą być montowane za pomocą mocowań bocznych, czy też wspawanych podstaw. Poręcze oczywiście również potrzebują swych mocowań, szczególnie gdy są wykonane z innego materiału, jakim może być na przykład drewno. Bez stali nierdzewnej nie byłoby też elementów balustrad szklanych, gdyż są one oparte na słupkach nośnych wykonanych właśnie ze stali.

Szklane elementy do balustrad

Szkło nie jest aż tak popularne z racji na to, że często jest sporo droższe niż zwyczajne balustrady stalowe czy też drewniane. Ze szkła wykonuje się przede wszystkim specjalne panele wykonane z bezpiecznego szkła, które by zostało zniszczone musi zostać poddane naprawdę mocnej sile. Tak wykonane elementy balustrad tworzą razem spójną całość i nadają bardzo nowoczesnego wyglądu.