Jak efektywnie współpracować z projektantem wnętrz?
Projektowanie wnętrz polega nie tylko na umiejętności rozmieszczania różnych sprzętów i mebli oraz dobieraniu dodatków i dekoracji. Aranżacja wnętrza powinna być funkcjonalna i przystosowana do potrzeb konkretnego użytkownika. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe jedynie dzięki efektywnej współpracy z projektantem wnętrz. Na czym polega taka współpraca?
Projektant wnętrz nie czyta w myślach
Nawet najlepszy projektant wnętrz nie stworzy zachwycającej aranżacji, gdy klient nie opowie mu o swoich oczekiwaniach, potrzebach i gustach. Projektant wnętrz z Krakowa, Warszawy czy Katowic może kierować się modnymi aranżacjami i rozwiązaniami popularnymi w danym mieście, jednak klient zawsze powinien wskazać, co podoba mu się najbardziej i dlaczego. Architekt wnętrz ma wiedzę, jak łączyć meble i sprzęty oraz tworzyć wygodne ciągi komunikacyjne, lecz bez współpracy z klientem ta wiedza zdaje się na niewiele.
Rozpoczynając współpracę z architektem wnętrz, powinno się rozmawiać z nim szczerze i mówić o wszystkich rzeczach, które nie podobają się w projekcie. Rozmowa może przypominać nieco współpracę z psychologiem. Klient powinien opowiedzieć o barwach, które wprawiają go w dobry nastrój, a także o swojej pracy i sposobach spędzania wolnego czasu. Inne oczekiwania ma domator, a inne zapalony podróżnik, który dom traktuje jedynie jak sypialnię i spokojną odskocznię od częstych wyjazdów.
Zaufanie i słuchanie rad
Wyobrażenie klienta o aranżacji mieszkania lub domu niekiedy rozmija się z realnymi możliwościami. Czasem wynika to z niedoszacowania budżetu na wykonanie projektu wnętrza, innym razem jest związane z brakiem możliwości wykonania niektórych prac remontowych (np. z powodu rozmieszczenia grzejników lub pionów wodno-kanalizacyjnych). Dobry projektant wnętrz z Warszawy lub innego miasta pomoże klientowi stworzyć projekt, który odpowie jego potrzebom i jednocześnie będzie możliwy do zrealizowania.
Współpraca z architektem wnętrz powinna opierać się na zaufaniu do projektanta oraz jego wiedzy i doświadczenia. Jego rady dotyczące materiałów wykończeniowych, rodzaju zastosowanych mebli i ulokowania sprzętów umożliwiają funkcjonalne zaaranżowanie każdej przestrzeni. Architekt zadba jednocześnie o styl wnętrza i dobierze dodatki. Projektant może również zaproponować ciekawe rozwiązania dotyczące powiększenia dostępnej przestrzeni użytkowej za pomocą budowy antresoli lub stworzenia pojemnych schowków pod schodami.