słomki papierowe

Dlaczego warto stosować słomki papierowe?

Powszechne używanie słomek plastikowych to duży problem dla naszego środowiska – jak wiemy, plastik rozkłada się nawet do 1000 lat, tworząc przy tym mnóstwo szkodliwych dla natury związków. Możemy jednak mieć realny wpływ na zmniejszenie ilości plastiku na świecie, choćby poprzez świadome wybieranie słomek papierowych zamiast plastikowych lub w rezygnowanie w ogóle z tych ostatnich. Jakie argumenty przemawiają za używaniem słomek papierowych?

  1. Słomki papierowe są biodegradowalne

Bez względu na to, czy słomki plastikowe trafią do odpowiedniego kosza, czy będą porzucone gdzieś przy drodze – w każdym przypadku rozkładają się niewiarygodnie długo i nawet ich odpowiednia segregacja nie przyspieszy tego procesu. Natomiast słomki papierowe ulegają biodegradacji i mogą być kompostowane. Nawet porzucone w lesie przez nieodpowiedzialne osoby, zaczną rozkładać się już po kilku dniach.

  1. Ekologiczne słomki z papieru szybciej się rozkładają od plastikowych

Słomki plastikowe rozkładają się przez setki lat. Bardziej prawdopodobne jest, że zamiast trafić na wysypisko śmieci, wylądują w oceanie. A tam w procesie rozkładu rozpadną się na wiele cząsteczek mikroplastiku, które skażą faunę i florę. Natomiast słomki papierowe całkowicie rozłożą się w czasie do dwóch miesięcy.

  1. Słomki papierowe są relatywnie tanie

Z biegiem czasu rośnie świadomość przedsiębiorstw dotycząca negatywnego wpływu wykorzystywania plastikowych słomek na środowisko. Dzięki temu rośnie również popyt na papierowe słomki, a ich cena sukcesywnie spada.

  1. Słomki z papieru są bezpieczne dla środowiska

O ich nieszkodliwym wpływie na środowisko decyduje krótki czas rozkładu. Słomki papierowe, jak potwierdzają badania naukowców, są przyjazne środowisku morskiemu.

  1. Słomki z papieru też mogą być estetyczne

Technologia produkcji słomek papierowych pozwala na umieszczanie na nich kolorowych nadruków, które będą bezpieczne dla człowieka i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Wzory, jakie można umieścić na słomkach, to tak naprawdę dowolna wizja producenta.

  1. Budowanie społecznej świadomości

Konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia planety plastikiem. Każda nawet najmniejsza inicjatywa podjęta na rzecz walki o nasze naturalne środowisko, to krok w budowaniu globalnej świadomości. Wszędzie więc, gdzie to możliwe, warto zamienić plastikowe słomki na papierowe, bardziej ekologiczne – zarówno w lokalnych punktach gastronomicznych, jak i w naszych domach.