Dekalog JP2, czyli 10 słów Jana Pawła II – czy je słyszymy czy tylko słuchamy?

Większość Polaków deklaruje, że ceni i szanuje Jana Pawła II. Ale czy mieszkańcy Polski kierują się słowami papieża w życiu? Stosunek Polaków do nauczania Ojca Świętego weryfikuje specjalna akcja badawcza „Dekalog Jana Pawła II”.

 

Dekalog Jana Pawła II z 1991 roku – jak dziś go rozumiemy?

Akcja Dekalog JP2 – „Dekalog wolności i miłości – IV pielgrzymka Jana Pawła II” – została zorganizowana z okazji 30-tej rocznicy ważnej i szczególnej wizyty Ojca świętego w ojczyźnie, która odbyła się w 1991 roku. Myślą przewodnią tej pielgrzymki był Dekalog. Przez miesiąc, od 10 maja do 10 czerwca 2021 roku, można było wypełniać specjalną ankietę. Jej pytania nawiązywały do Dekalogu – 10 przykazań, najważniejszego kanonu moralnego chrześcijaństwa. Ankietowani mogli wybrać, który cytat z kazań wygłoszonych przez Jana Pawła II w 1991 roku jest dla nich wyjątkowo ważny i jakie słowa Ojca świętego są najbardziej przemawiające do współczesnego człowieka. Ten osobisty sondaż miał sprawdzić czy, a jeśli tak to w jakim stopniu, Polacy stosują nauczanie papieskie w codziennym życiu. Akcja została nazwana „Dekalog JP2”, ponieważ w trakcie pielgrzymki w 1991 roku papież rozważał poszczególne przykazania i wskazywał w jaki sposób trzeba wypełniać je każdego dnia. Przemyślenia z homilii zostały także wydane w formie publikacji i można je znaleźć m.in. pod hasłem Jan Paweł II DEKALOG na Allegro.pl. Upowszechnianiem nauczania papieża Polaka zajmuje się też wiele instytucji w kraju. Specjalne miejsce dla idei głoszonych przez papieża w 1991 roku pod hasłem Dekalog ma Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Inną placówką, która promuje cykl homilii Jan Paweł II Dekalog jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Dziesięć słów Jana Pawła II – które z nich zmieniają życie?

Ankietę Jana Pawła II Dekalog dla Polaków wypełniło blisko 8 tysięcy osób. Ankietowani najczęściej wybierali fragment „Jeśli człowiek burzy ten fundament (Dekalog), szkodzi sobie: burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze”. Cytat ten uznało za istotny ponad 58 proc. respondentów.

Inicjatorem akcji Dekalog JP2 był ksiądz Jerzy Limanówka, a zorganizowali ją Pallotyni we współpracy z Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl. Przedsięwzięcie jest przypominane także przy okazji ważnych jubileuszów, takich jak 10 słów (Dekalog) na 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.