terapia uzależnień

Czym jest terapia uzależnień?

Chyba każdy z nas zna choć jedną osobę uzależnioną. Uzależnić można się od wielu rzeczy. Te najczęstsze dotyczą alkoholu, narkotyków i nikotyny. Są jednak uzależnienia, o których nie mówi się tak wiele, mowa tutaj o zakupach, pornografii czy grach komputerowych. Z pomocą osobom uzależnionym przychodzi terapia uzależnień.

Terapia uzależnień od alkoholu

Alkoholizm jest zaburzeniem psychologicznym, które cechuje się ciągłą koncentracją na alkoholu i permanentną potrzebą spożywania trunków. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych obecnie w Polsce jest niespełna milion obywateli uzależnionych od alkoholu. Na wczesnym etapie uzależnienia, osoby mające problem z alkoholem bagatelizują go, zrzucając chęć sięgnięcia po tego typu napoje na karb zmęczenia czy stresu. Alkohol pomaga im się odprężyć i zapomnieć o kłopotach. Jednym z pomysłów na wyjście z nałogu jest terapia uzależnień od alkoholu.

Na czym polega terapia uzależnień?

Leczenie uzależnień ma na celu wyzwolenie osoby uzależnionej od czynnika, z którym sobie nie radzi. Mowa tutaj o konkretnej substancji, rzeczy czy zachowaniu. Sama terapia opiera się na różnych oddziaływaniach psychoterapeutycznych, z reguły stara się sięgać dopiero w ostateczności po środki farmakologiczne.

Niektóre z form terapii uzależnień to:

  • Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
  • Ćwiczenie umiejętności
  • Psychoedukacja
  • Psychoterapia grupowa
  • Psychoterapia indywidualna
  • Reprogramming

Terapia uzależnień NFZ

Istnieje możliwość terapii uzależnień w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. By otrzymać takie skierowanie, należy udać się do miejscowej poradni leczenia uzależnień. Leczenie rzecz jasna jest bezpłatne, a co ciekawe pacjent nie musi być nawet ubezpieczony. By skorzystać z możliwości terapii uzależnień NFZ, nie konieczne jest jednak skierowanie. Pacjent może udać się bezpośrednio do odpowiedniej poradni i tam otrzymać specjalistyczną pomoc psychologa. Zostanie również poinstruowany co do dalszych kroków leczenia.

Terapia uzależnień online 

W sieci powstały również platformy terapii uzależnień online. Mają one na celu pomoc z wyzwolenia się ze szponów nałogu bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się poprzez połączenia zdalne i co ciekawe, jeśli nie chcesz, nie musisz pokazywać podczas takich sesji swojej twarzy. Wystarczy nie włączać kamerki internetowej. Z pomocą przychodzą również wszelakie fora na temat terapii uzależnień.