organy

Czy warto kupić polskie organy elektroniczne?

Muzyka jest częścią życia każdego z nas. Być może chcesz rozpocząć naukę na instrumencie muzycznym. Może nie wiesz, na czym chcesz nauczyć się grać? A może wybór padł na organy elektroniczne, tylko nie wiesz, na jakie się zdecydować? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś/aś. Opowiemy Ci nieco więcej o polskich organach elektronicznych.

Organy elektroniczne – co to za instrument?

Organy elektroniczne to instrumenty klawiszowy. Instrument przypomina keyboard i ma klawiaturę zbliżoną do fortepianu. Organy w celu włączenia wystarczy podłączyć do prądu i włączyć. Za pomocą suwaków możemy regulować barwę dźwięku. Organy mają znacznie barwniejszą paletę dźwięków niż keyboard. Rozróżniamy co najmniej kilka rodzajów, np. organy piszczałkowe czy organy Hammonda (które początkowo były znajdowały zastosowanie w kościele, jednak z czasem zaczęto je wykorzystywać w muzyce np. rockowej). Na organach Hammonda grały takie osoby i zespoły jak: Deep Purple, Pink Floyd czy Czesław Niemen.

Oprócz tego organy elektroniczne możemy podzielić na:

  • analogowe – ich produkuje się coraz mniej;
  • cyfrowe – pozwalają na odwzorowanie dźwięku organów piszczałkowych.

Na rynku rośnie popularność organów przenośnych, dlatego wiele osób myli je z keyboardami. Co ciekawe, pierwsze organy powstały pod koniec XIX wieku.

Najpopularniejsze polskie organy elektroniczne

Do jednych z najpopularniejszych organów elektronicznych zaliczamy:

  • Unitra B-2 – organy te mają klawiaturę nożną (z pedałem).
  • Estrada 207 – organy te mają dołączoną klawiaturę nożną (pedał basowy). Ich kształt i obudowa są dostosowane do ewentualnego transportu. Model ten sprawdzi się w różnych zespołach muzycznych, również rozrywkowych.

Oba modele zostały wyprodukowane w latach 80. XX wieku w Polsce. Co więcej, modele te są znane do dzisiaj.

Gdzie używa się organów elektronicznych?

Najczęściej z organami elektronicznymi spotkamy się w szkołach muzycznych (organistowskich). Organy te są również czasami używane w kościołach. Chociaż niektórzy zgłaszają duży przeciw, że organy piszczałkowe są zamieniane na elektroniczne. Zgodnie ze stanowiskiem episkopatu polskiego organy elektroniczne w kościołach można montować tylko tymczasowo.