Czy można wykonać izolację fundamentów w starym budynku?
Stare domy i zabytkowe kamienice często są zawilgocone. Ich mury nasiąkały przez wiele lat. Dodatkowo problemy z ogrzewaniem sprawiły, że większość fundamentów w budynkach wzniesionych na początku ubiegłego wieku wymaga osuszenia. Czy w takich domach można wykonać izolację fundamentów?
Jak wykonać izolację fundamentów w starym domu?
Pracę nad izolacją fundamentów w starym budynku rozpoczyna się od przygotowania murów do zabezpieczenia przed podciąganiem kapilarnym wody. Na początek fundamenty domu lub kamienicy należy odkopać, by uzyskać do nich nieograniczony dostęp. Jeśli mury są mokre, powinny być osuszone przed rozpoczęciem dalszych prac. Do osuszania używa się specjalnych nagrzewnic, które przyśpieszają usuwanie wilgoci zgromadzonej w ścianach.
Pionowa izolacja fundamentów jest łatwa do wykonania. Do jej stworzenia używa się tych samych materiałów co do izolowania nowych domów na etapie budowy. Jeśli konieczne jest wykonanie izolacji poziomej, tworzy się ją za pomocą metody iniekcji krystalicznej. Dzięki niej fundamenty są zabezpieczone skuteczniej niż po położeniu papy, przystosowanej do izolowania fundamentów w nowych budynkach.
W starych domach przy wykonywaniu izolacji niewskazany jest pośpiech. Przyśpieszanie prac i wykonywanie kolejnych etapów bez uprzedniego dokładnego osuszenia murów nie daje oczekiwanych efektów. Niepoprawnie wykonana izolacja pionowa i pozioma sprawia, że kamienica lub stary dom ponownie nasiąkają wodą gruntową.
Co daje izolacja fundamentów w starym budynku?
Wykonanie izolacji fundamentów w starym budynku ogranicza ryzyko uszkodzeń murów spowodowanych ich zawilgoceniem. Mokre ściany są podatne na pękanie, przemarzanie w okresie zimowym, odpadanie tynków i rozwój grzybów. Przyczyniają się również do pojawienia się w budynku przykrego zapachu stęchlizny, który stopniowo przechodzi na wszystkie meble i ubrania. Grzyb jest ponadto niebezpieczny dla zdrowia, gdyż wdychanie jego zarodników wywołuje choroby układu oddechowego. Wilgotne pomieszczenia są nieprzyjazne w szczególności dla małych dzieci i seniorów, alergików oraz astmatyków.
Położenie izolacji fundamentów w starym budynku sprawia, że dom jest bezpieczny i przyjazny dla wszystkich mieszkańców. Osuszone i zabezpieczone przed wodą mury służą przez wiele kolejnych lat bez ryzyka rozwoju grzyba i pleśni. Wnętrza w budynku są suche, ciepłe i przystosowane do zamieszkania. Izolacja położona w czasie kapitalnego remontu ogranicza dodatkowo wydatki na późniejsze naprawy domu, gdyż zmniejsza szkodliwy wpływ wody gruntowej na fundamenty i cały budynek.