Jak dobrać odpowiednie rośliny do cienia w ogrodzie?

Jak dobrać odpowiednie rośliny do cienia w ogrodzie?

Odpowiednie rośliny do cienia – różnorodność gatunków

Ogród jest idealnym miejscem na uprawę różnorodnych roślin. Ci, którzy marzą o ogrodzie pełnym cienia, mają do wyboru wiele pięknych roślin, które dobrze sobie w nim radzą. Niektóre z nich są wyjątkowo odporne na niedobór światła słonecznego i mogą rozwijać się bez niego.

Które rośliny preferują cień?

Wśród roślin odpornych na cień są wiele gatunków. Są to m.in.: bluszcz pospolity, bergenia, funkia, astrantia, barwinek, azalia, floksy, gailardia, hortensja, hosta, karłowy jaśmin, kasztanowiec, kosaciec, krokusy, liliowce, liliowiec, ostrokrzew, powojnik, ostróżka, róża pnąca, różanecznik, rozchodnik, szałwia, trzmielina, tawuła, tojeść, wierzba, wrzos i wiele innych.

Odpowiednia pielęgnacja

Aby uprawiane rośliny dobrze się rozwijały, należy dbać o ich prawidłową pielęgnację. Najważniejsza jest odpowiednia ilość wody. Rośliny wymagają regularnego podlewania. Niezbędna jest również odpowiednia ilość nawozów, które należy stosować w zależności od gatunku rośliny.

Rośliny na obniżonej temperaturze

Niektóre rośliny są bardziej odporne na niższe temperatury i mogą sobie poradzić z dłuższymi okresami zacienienia. Do takich gatunków należą: mieczyk, rozmaryn zielony, cynie, goździki, niecierpki, krwawnica, margaretki, lobelie, gatunki długowieczne, macierzanki, stokrotki, aksamitki, rozchodniki i wiele innych.

Jak wybrać odpowiednie rośliny?

Przed wyborem odpowiednich roślin do cienia należy zastanowić się nad tym, jaki efekt chce się osiągnąć. Odpowiedni gatunek może uzupełnić ogród, dodać mu koloru i ozdoby. Następnie trzeba ustalić, jakie warunki będą odpowiednie dla danej rośliny. Należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, wilgotność i temperatury panujące w ogrodzie.

Krzewy i drzewa idealne do cienia

Krzewy i drzewa są doskonałym sposobem na uzupełnienie ogrodu zacienionego. Niektóre z nich, takie jak bluszcz, iglaki, grab, leszczyna i klon, są odporne na cień. Niektóre z nich są także odporne na niskie temperatury. Innymi dobrymi wyborami są bukszpan, jarząb, cyprysik i cis.

Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe są idealne do ogrodów zacienionych. Zalicza się do nich m.in.: krokusy, azalie, funkie, narcyzy, liliowce, tulipany, szachownice, szafirki, hiacynty, jaskry i czosnaczki. Krokusy i azalie najlepiej rozwijają się w półcieniu, natomiast funkie i narcyzy preferują miejsca całkowicie zacienione.

Kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne to doskonały sposób na dodanie koloru i blasku zacienionym częściom ogrodu. Najlepiej rosną one na glebach żyznych i wilgotnych. Do wyboru są m.in.: bez czarny, malwy, dalie, aksamitki, żeniszki, fiołki, stokrotki, lobelie, dzwonki i mieczyki.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce można również uprawiać w cieniu. Do takich gatunków należą: rzodkiewka, sałata, rukiew wodna, jarmuż, szpinak, kapusta, rabarbar, truskawki oraz gruszki, czereśnie i śliwki.

Szczególne zalecenia przy uprawie roślin w cieniu

Aby wszystkie rośliny w ogrodzie cieszyły się optymalnym wzrostem i rozwojem, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym spulchnianiu gleby i odchwaszczaniu. Gleba powinna również być regularnie nawożona odpowiednim nawozem.

Jak zapobiec nadmiernemu zacienieniu?

Jeśli chce się zapobiec nadmiernemu zacienieniu ogrodu, warto pomyśleć o usunięciu liści, które przygniatają trawę i inne rośliny. Po usunięciu liści trzeba zapewnić jak najlepszy dostęp słońca i świeżego powietrza.

Podsumowanie

Zacienienie jest częstym problemem w ogrodzie, ale nie oznacza to, że nie można uprawiać pięknych roślin. Istnieje wiele gatunków roślin, które są w stanie wytrzymać mniejsze ilości światła słonecznego. Aby rośliny te dobrze się rozwijały, należy stosować się do odpowiedniej pielęgnacji i regularnie je podlewać.