Magazyn wysokiego składowania, czyli jeden z najefektywniejszych rodzajów magazynów w branży logistyczno-magazynowej
Współczesne magazyny są coraz częściej zautomatyzowane i zarządzane w sposób, który gwarantuje szybką, niezakłóconą rotację towarów, nawet tych o znacznych gabarytach. Wciąż natomiast pozostaje problem ograniczonej powierzchni pod budowę nowych magazynów. Można sobie z tym częściowo poradzić dzięki maksymalizacji wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej. Doskonałym przykładem realizacji tej idei są magazyny wysokiego składowania, których specyfice bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
W Polsce powstaje coraz więcej magazynów wysokiego składowania
Takie magazyny, charakteryzujące się bardzo dużą powierzchnią do przechowywania różnego rodzaju towarów (dzięki zastosowaniu wysokich regałów o znacznej nośności), jeszcze do niedawna były kojarzone wyłącznie z wielkimi centrami logistycznymi i zapleczami międzynarodowych korporacji.
Dziś we własne magazyny wysokiego składowania coraz chętniej inwestują także średnie przedsiębiorstwa, które widzą potencjał w maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni, co z kolei pozwala odsunąć w czasie plany związane z rozbudową magazynu czy wręcz budową nowego zaplecza.
Obecnie magazyny wysokiego składowania wykorzystują lokalne firmy, hurtownie czy oczywiście sklepy wielkopowierzchniowe. Tak masowa popularyzacja tych magazynów wynika z ich niezaprzeczalnej zalety, czyli zdolności do przechowywania dużych ilości towarów na znacznej wysokości, co zapewnia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej.
Charakterystyka współczesnych magazynów wysokiego składowania
Nowoczesne magazyny wysokiego składowania charakteryzują się przede wszystkim pełną lub częściową automatyzacją, co w szczególności dotyczy procesów załadunku i rozładunku towarów. Przykładowo: dzięki cyfrowo sterowanym sztaplerom magazynowym można zrezygnować z manualnej pracy operatorów wózków widłowych, co znacząco przyspiesza i usprawnia procesy magazynowe.
Automatyzacja, wspierana przez nowoczesne linie transportu wewnętrznego, pozwala również na szybkie i precyzyjne układanie towarów na regałach wysokiego składowania, minimalizując ryzyko wypadków i strat materiałowych.
Magazyny wysokiego składowania wyróżniają się nie tylko wszechstronnością i funkcjonalnością, ale również dużą pojemnością magazynową, co umożliwia przechowywanie w nich szerokiej gamy produktów. Kluczową rolę odgrywają tutaj wspomniane wcześnie regały wysokiego składowania, dzięki którym można efektywnie gospodarować przestrzenią magazynową, nawet w miejscach trudno dostępnych, jak np. pod samym sufitem.
Zastosowanie magazynów wysokiego składowania jest bardzo szerokie i w praktyce mówimy tutaj o uniwersalnych obiektach, szczególnie dobrze nadających się do składowania towarów o dużych wymiarach, ciężkich lub długich, a także tych wymagających specjalnych warunków przechowywania.
Więcej o magazynach wysokiego składowania przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/magazyn-wysokiego-skladowania-co-trzeba-o-nim-wiedziec-jakie-regaly-wybrac-do-takiego-magazynu/.
Wyposażenie magazynu wysokiego składowania
Niezbędnym elementem, w praktyce decydującym o funkcjonalności takich magazynów, są odpowiednie regały. Muszą to być konstrukcje bardzo wysokiej jakości, zaprojektowane i wykonane tak, aby zapewniały maksymalne bezpieczeństwo składowanych towarów, stabilność oraz łatwy dostęp, szczególnie przy obsłudze za pomocą wózków widłowych.
Regały wysokiego składowania czołowych producentów dystrybuuje spółka LTM, która nie tylko dostarcza odpowiednie konstrukcje na indywidualne zamówienie, ale również zapewnia usługę projektowania magazynów, montażu i przeglądu regałów oraz fachowe doradztwo techniczne. W ofercie spółki LTM znajdują się także używane regały magazynowe po profesjonalnej renowacji.
Z pełną ofertą regałów magazynowych spółki LTM zapoznasz się na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/regaly-magazynowe/.