Znaczący wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa – co oznacza to dla przeciętnego użytkownika, a co dla właściciela firmy?

Chociaż większości z nas, atak hakerski kojarzy się nam raczej ze scenariuszem rodem z kina akcji, tak naprawdę jest to coś, co może przytrafić się każdemu z nas. Obecnie, ponad połowa sfer naszego życia przenosi się do internetu, zapisy do szkół i na różne zajęcia, zakupy, rezerwacje, a także szeroko pojęta bankowość. W związku z tym, bardzo istotne jest, aby była to przestrzeń zabezpieczona przed nieuczciwymi osobami, którzy czyhają na to, aby wejść w posiadanie naszych danych.

Zapewne każdy z nas sprawdzając skrzynkę mailową, napotyka na dziesiątki wiadomości, które są automatycznie pomijane. To oferty handlowe, reklamy, a także inne tego typu powiadomienia, które najczęściej lądują w zakładce spamu. Osoby świadome bardzo szybko zidentyfikują niebezpieczeństwo w takiej wiadomości, jednak problem pojawia się wtedy, kiedy otrzymujemy fakturę za usługi telekomunikacyjne naszego dostawcy, podejmujemy się płatności, a jednak mail okazuje się być fałszywy i nasze pieniądze nie trafiają tam gdzie powinny.

Cyberprzestępczość – poważny i narastający problem

O fałszerstwach internetowych, oszustwach oraz kradzieżach można pisać codziennie w ogólnoświatowych mediach, ponieważ te mają miejsce nieustannie. Skala problemy jest naprawdę spora, a zważywszy na to, konieczny jest stały rozwój branży cyberbezpieczeństwa, aby użytkownicy sieci, przedsiębiorstwa i ich klienci, mogli mieć pewność tego, że ich dane i pieniądze nie są zagrożone.

Niestety, świadomość i edukacja o zagrożeniach w sieci jest bardzo słaba, przez co przedsiębiorcy w ogóle nie czują potrzeby, aby decydować się na profesjonalne usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa. Na ataki, najbardziej narażone są oczywiście banki, które wręcz zobligowane są do tego, aby wykorzystywać najnowocześniejsze techniki oraz systemy, dzięki którym dane i pieniądze ich klientów będą w pełni bezpieczne.

Póki co, nie ma oficjalnego obowiązku korzystania z zabezpieczeń, jednak coraz większa liczba firm przekonuje się o takiej konieczności. Szczególnie, jeśli sami padli ofiarą hakerstwa lub internetowej kradzieży bądź fałszerstwa. Coraz głośniej mówi się o tym, że już niebawem wymóg stosowania systemów zwalczających cyberprzestępczość, będzie dotyczył większość firm w Polsce i na całym świecie, a to wszystko dla dobra bezpieczeństwa w sieci, zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i klientów banków oraz sklepów internetowych.