Zebra – poznaj ciekawostki o ssaku w paski
Czy zebry są białe w czarne paski, czy czarne w białe paski? Dlaczego nie można jeździć na zebrach, skoro z wyglądu są podobne do koni? Jak nazywa się dziecko zebry? Do czego są potrzebne paski zebrze? Czy zebry rozpoznają się po paskach? Zebry to niezwykle ciekawe i wyjątkowe zwierzęta, dlatego warto wiedzieć o nich wszystko!
Czym właściwie jest zebra?
Zebra to ssak z rodziny koniowatych, który wyróżnia się na tle innych występowaniem białych pasów na czarnej sierści. Tutaj pojawia się już odpowiedź na pierwsze pytanie, gdyż na początku myślano, że zebry mają białą sierść z czarnymi pasami i białe podbrzusze. Jednak w rzeczywistości głównym kolorem tego zwierzęcia jest czarny, natomiast białe paski oraz brzuch są jedynie dodatkami, które pojawiły się wskutek różnych czynników.
Zebry są spokrewnione z końmi, jednak to nie są te same gatunki. Zarówno zebra, jak i koń należą do rodziny koniowatych i mogą się nawet razem rozmnażać. Oprócz pasów główną różnicą między tymi zwierzętami jest ich zachowanie. Zebry są agresywniejsze i potrafią gryźć każdego człowieka, który zbyt blisko się do nich zbliży. Nawet te, które przebywają z ludźmi przez wiele lat, mogą w niektórych sytuacjach wyrządzać krzywdę. Dlatego trudna byłaby jazda na nich, gdyż są niebezpieczne oraz mniejsze od koni. Zebry nie są w stanie przez dłuższy czas utrzymać na sobie wagi dorosłego człowieka.
Czym charakteryzują się zebry?
W porównaniu do standardowych koni zebry prezentują się jako te mniejsze — mają 120-130 cm wysokości oraz 200-260 cm długości. Potrafią rozpędzić się aż do 65 km/h podczas galopu. Prędkość ta jest wystarczająca do tego, aby móc uciec przed zwierzętami drapieżnymi. W momencie, gdy przed nimi uciekają, ruszają się w dość specyficzny sposób, ponieważ robią to slalomem.
Zarówno w przypadku zebry, jak i konia, spoglądając na ruchy i ustawienia uszu, istnieje możliwość rozpoznania ich zachowania oraz samopoczucia. Jeśli są one wysunięte do przodu, to wówczas wskazuje to na ich zainteresowanie. W momencie jednak, gdy uszy są ułożone na płasko, istnieje szansa na to, iż są one zmęczone i być może potrzebują pomocy. Inaczej jest natomiast w przypadku, gdy są one skierowane do tyłu, wtedy uszy wskazują na ich niepewność, a także możliwość ugryzienia.
Poza tym zebry mają bardzo dobry słuch i węch, aby móc trzymać się z dala od zwierząt drapieżnych, takich jak:
- -lwy,
- -hieny,
- -gepardy.
Zebra zebrze nierówna
Zebry wydają również dźwięki, choć bardzo trudno to usłyszeć, oglądając chociażby programy przyrodnicze w telewizji. Niektóre z tych odgłosów są porównywane do tych, które pojawiają się w przypadku koni, jednak są i takie, które są jedyne w swoim rodzaju.
W samym nazewnictwie również istnieje wiele podobieństw między zebrami a końmi. Otóż samiec zebry jest to ogier, samica określana jest jako klacz, natomiast małą zebrę nazywa się źrebakiem. Dokładnie taka sama terminologia pojawia się także w przypadku koni.
Spoglądając na zebry, możesz stwierdzić, że każda z nich wygląda niemalże identycznie. Jeśli jednak przyjrzeć się im nieco bliżej, można zmienić swoje zdanie. Dzieje się tak, gdyż żadna zebra nie ma dokładnie takich samych prążków. Zwierzęta potrafią więc rozpoznać siebie nawzajem nie tylko po zapachu, ale również po samych prążkach. Warto jeszcze dodać, że te zwierzęta posiadają bardzo długie ogony, które mają około pół metra.
Gdzie żyją i czym żywią się zebry?
Zebry żyją do 20 lat. Te zwierzęta prowadzą życie na terenach południowej oraz wschodniej Afryki, które są pokryte ogromnymi ilościami traw. Zebry to roślinożercy, czyli jeśli atakują inne zwierzę lub człowieka, to tylko w obronie własnej. Przez większość dnia głównie jedzą, pasą się na trawie, spożywają liście, korę, gałęzie oraz łodygi.
Wyróżnić można 3 główne gatunki zebr:
- zebra stepowa – jest to najliczniejszy gatunek zebry, który bardzo często można spotkać w ogrodach zoologicznych. Niestety, ale ten jest on bliski zagrożeniu wyginięcia. Zebry te żyją w stadach, które składają się z ogiera, kilku samic oraz ich potomstwa. Swoją dojrzałość płciową osiągają do 4 roku życia, a ich ciąża trwa około 375 dni;
- zebra pręgowana – zebra ta na tułowiu ma pionowe czarno-białe pasy, które zakrzywiają się na biodrach oraz barkach. Jej brzuch jest biały, natomiast grzywa dwubarwna. Charakterystyczne dla tego gatunku są bardzo długie i szerokie uszy, które są zaokrąglone na końcach. W przypadku źrebiąt wyjątkowe jest to, że mają pasy brązowo-czarne. W ich przypadku ciąża trwa 390 dni;
- zebra górska – zebry te występują na łąkach nadbrzeżnych w łańcuchach górskich Namibii oraz południowo-zachodniej Afryki. W przypadku, gdy nastąpi zima, zebry górskie przenoszą się do zalesionych wąwozów. Żyją one w stadach, które składają się z ogiera, 1-5 samic oraz ich potomstwa. Zebry górskie osiągają dojrzałość do 5 roku życia, a ich ciąża trwa 365 dni.
Zebry jako element kultu
Bardzo interesujące wydaje się to, że dla rdzennych mieszkańców Afryki zebry mają bardzo duże przesłanie mityczne. Dla tubylców są one symbolem wiecznej pomyślności, bogactwa, a także porządku. Istnieje również przekonanie, że na podstawie wzorów występujących na skórze tego zwierzęcia, możliwe jest wyczytanie przyszłości.