Grzywka

Zapuszczanie grzywki? Zobacz, czy to dobry pomysł. Najważniejsze informacje

Grzywka może się wydawać małym szczegółem, ale potrafi diametralnie zmienić wygląd całej twarzy. Wiedzą o tym osoby, które się na taką fryzurę zdecydowały. Niestety, niekiedy grzywka nie wygląda zbyt korzystnie. Wtedy pojawia się pytanie — zapuszczać grzywkę, skrócić ją czy odpowiednio wystylizować? O tym, która z tych opcji jest najkorzystniejsza, decyduje wiele czynników, jednak warto pamiętać o tym, że zapuszczenie grzywki wcale nie musi wiązać się ze spinaniem włosów czy ich notorycznym wpadaniem do oczu. Jak się ustrzec przed tymi mankamentami?

Typ włosów a grzywka

Zapuszczenie grzywki to dobre rozwiązanie dla osób, które są posiadaczami tzw. włosów wysokoporowatych, czyli puszących się, szorstkich i sztywnych. Taka fryzura jest trochę bardziej wymagająca pod względem stylizacji, a włosy tego typu są podatne na działanie wilgoci. Oznacza to, że starania, aby ułożyć niesforne kosmetyki, mogą szybko pójść na marne zaraz po opuszczeniu domu.

Jeżeli Twoje włosy są cienkie, to również warto pozwolić, aby grzywka odrosła. Dlaczego? Optycznie włosów wydaje się mniej, ponieważ są zabierane z reszty głowy. Dodatkową cechą charakterystyczną włosów cienkich jest fakt, że są one delikatne, a grzywka zazwyczaj wymaga stylizacji za pomocą gorącej prostownicy, co z biegiem czasu spowoduje przesuszenie i łamanie się włosów. Innym problemem jest to, że grzywka z cienkich włosów potrzebuje bardzo wielu kosmyków, aby dobrze się prezentować – w innym razie zmieni się w 4-5 strąków, które będą wyglądać jak tłuste pasma.

Styl życia a fryzura z grzywką

Przed zdecydowaniem się na grzywkę warto zrobić sobie pewnego rodzaju rachunek sumienia. Jeśli Twoja pielęgnacja włosów opiera się tylko na umyciu ich szamponem. nienawidzisz i nie potrafisz ich stylizować, a do tego chcesz mieć rano dodatkowe 20 minut snu, to z pewnością nie polubisz się z grzywką.

Pod uwagę musisz wziąć także częstotliwość mycia włosów. Takie obcięcie włosów powoduje ich szybsze przetłuszczanie się. Ma na to wpływ ich częstsze dotykanie oraz bezpośredni kontakt ze skórą, a w szczególności z czołem, które u wielu osób jest strefą lubiącą się przetłuszczać.

Fryzura ta często przeszkadza osobom aktywnym fizycznie. Podczas treningu grzywka ma tendencję do tego, by przyklejać się do skóry, a pot powoduje jej strączkowanie. Mówiąc krótko – włosy z tej partii głowy nawet po 5 minutach ćwiczeń mogą wyglądać nieświeżo. Oczywiście rozwiązaniem może być spięcie włosów, jednak spinki zazwyczaj zostawiają ślady w postaci zagnieceń lub są po prostu nieprzyjemne w użytkowaniu. Te powody są kluczowe dla decyzji, jaką jest zapuszczanie grzywki.

Grzywka a okulary

W tej kwestii zdania są podzielone – jedni uważają, że okulary nie przeszkadzają w posiadaniu grzywki, a zdaniem niektórych to najgorsza możliwa fryzura, która nie tylko utrudnia zakładanie okularów, ale także sprawia, że na twarzy „zbyt dużo się dzieje”. Pewny jest fakt, że grzywka nie może być za długa, aby nie wchodziła do oczu i nie pogarszała sytuacji związanej z widzeniem.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób z okularami, które chcą mieć grzywkę za wszelką cenę i nie chcą słyszeć o jej zapuszczeniu, jest grzywka typu curtain bangs. Co ją wyróżnia? Jest ona obcięta na boki, a nie na prosto jak klasyczna wersja tej fryzury.

Zapuszczanie grzywki a mankamenty urody

Dla niektórych grzywka to zbawienie, ponieważ pozwala zakamuflować pewne kompleksy. Często decydują się na nią osoby, które walczą z zakolami, trądzikiem objawiającym się w obrębie górnej partii twarzy lub mają problemy z zaakceptowaniem zbyt wysokiego czoła.

Prawda jest jednak taka, że o ile w tym ostatnim przypadku wszystko zależy od budowy anatomicznej czaszki i niewiele można z tym zrobić, więc grzywka wydaje się racjonalnym rozwiązaniem, to już np. przy trądziku może utrudniać leczenie i pogarszać stan cery. Włosy, które ciągłe ocierają się o czoło, podrażniają skórę i przenoszą znajdujące się na niej bakterie. Dodatkowo uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie się kremów i blokują dostęp tlenu do leczonych obszarów.

Grzywka w praktyce – ile wymaga pracy?

Grzywkę łatwo uzyskać, jednak aby wyglądała ona dobrze, trzeba jej poświęcić wiele czasu. Na pewno musisz się przygotować na częstsze wizyty u fryzjera w celu podcięcia grzywki. Oczywiście możesz zrobić to samodzielnie, ale po wizycie u profesjonalisty włosy wyglądają kilka razy lepiej, a dodatkowo nie będziesz mieć obaw, że skrócisz grzywkę zbyt mocno.

Co więcej, musisz nauczyć się ją stylizować i wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do tego celu takie jak:

  • okrągła szczotka,
  • suszarka do włosów,
  • prostownica,
  • lakier do włosów,
  • suchy szampon,
  • środek chroniący włosy przed ciepłem prostownicy,
  • odpowiednie odżywki.

Jak nauczyć się stylizacji? Tak naprawdę nie ma przepisu na idealną grzywkę – najlepiej jest znaleźć swój własny sposób metodą prób i błędów. W Internecie możesz wyszukać wiele poradników w formie wideo, które są w stanie nakierować Cię na jakąś konkretną technikę stylizacji, ale warto jest ją zmodyfikować pod własne potrzeby i dostępne narzędzia.

Czego nie lubi grzywka?

Jak możesz się domyślić, grzywka to fryzura wymagająca specjalnej opieki i trzeba po prostu nauczyć się tego, jak się z nią obchodzić. Mimo wszystko warto wiedzieć, że są pewne „grzywkowe przykazania”.

  1. Wilgoć to największy wróg

Co prawda zasada nie dotyczy tylko grzywki, ale również całej fryzury, ponieważ wysoka wilgotność powietrza potrafi skutecznie ją zniszczyć. Włosy pod jej wpływem zaczynają się puszyć i skręcać.

  1. Wysokie temperatury nie dla grzywki

Grzywka powoduje, że podczas upałów czoło poci się bardziej. Wówczas włosy przyklejają się do mokrej i chwilami tłustej skóry, czego efektem są wyglądające na przetłuszczone kosmyki. U osób z wrażliwą skórą mogą pojawić się nawet zmiany skórne. Niestety w upalne dni jest to rzecz niemożliwa do uniknięcia (przy posiadaniu grzywki oczywiście).

  1. Nie dotykaj grzywki

Powody są podobne do tych wymienionych wyżej. Zbyt częste dotykanie grzywki powoduje nadmierną produkcję sebum, które jest odpowiedzialne za jej przetłuszczanie. Ponadto włosy mogą się zacząć kruszyć, rozdwajać, a nawet zostać przez przypadek wyrwane.