restauracje stare miasto

Za co kochamy włoskie restauracje na Starym Mieście?

Włoska kuchnia nadal jest jedną z najpopularniejszych w Polsce – nieustannie zachwycamy się nie tylko krajobrazami słonecznej Italii, wspaniałą kulturą, ale i wybornymi smakami. Dlaczego ta kuchnia budzi w nas taki gorący entuzjazm?

Kuchnia śródziemnomorska, a zwłaszcza włoska, króluje w naszych domach i na ulicach polskich miast przede wszystkim dlatego, że czujemy z nią pewną kulturową bliskość. Widać to zwłaszcza wśród restauracji na Starym Mieście, gdzie można znaleźć wiele ciekawych lokali, jak np. ten: https://www.trattoriarucola.pl/pl/restauracja-wloska-stare-miasto

Skąd wcześniej wspomniana bliskość polskiej i włoskiej kuchni? Bierze się to głównie ze wspólnego uwielbienia do celebrowania posiłków z rodziną i znajomymi.

Restauracje na Starym Mieście – pizza!

Zarówno we Włoszech, jak i w Polsce nie chodzi się na pizzę w samotności. Zwykle do pizzerii zabieramy dzieci lub paczkę przyjaciół, by jeść, rozmawiać i wspólnie dobrze się bawić. Pizza więc zwykle dobrze nam się kojarzy.

Jest szybkim, pysznym posiłkiem, którym z chęcią się dzielimy. Poznajemy nowe połączenia smakowe, kombinujemy ze składnikami, oliwą i owocami morza. Powoli w Polsce też przekonujemy się, że pizza może być lekka i nie potrzeba w niej wielu składników, aby zachwyciła nas swoim smakiem. Sekret tkwi w prostocie!

Restauracje (Stare Miasto) przekonują nas, że pizza może łączyć pokolenia i być pretekstem do spontanicznego wspólnego posiłku, bo niezwykle szybko się ją przygotowuje. Choć nadal nieco różni się w Polsce od tradycyjnej włoskiej pizzy, to skutecznie łączy nasze włosko-polskie kubki smakowe.

Pizza w restauracji czy w domu?

Coraz więcej osób zaczyna również eksperymentować z pizzą w zaciszu własnego domu, w domowych piekarnikach. Przecież większość produktów potrzebnych do pizzy mamy dostępne pod ręką w lodówce lub w każdym małym osiedlowym sklepiku. Przepisu na ciasto trzeba się nauczyć ale cała reszta to wyłącznie kwestia naszej wyobraźni. Możemy przygotowywać pizzę zarówno jako danie obiadowe mięsne lub wege.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by przygotować pizzę w domu lub szukamy inspiracji, jeśli chodzi o połączenia składników, włoskie restauracje na Starym Mieście będą idealnym źródłem takiej wiedzy.

Restauracje Stare Miasto: zalety kuchni śródziemnomorskiej

Pizza to nie jedyne danie serwowane przez włoskie restauracje. Wśród lubianych i popularnych dań króluje oczywiście także spaghetti! Polacy uwielbiają różnorodne makarony i kluski (przecież kluski śląskie to nasza miłość!), więc spaghetti przyjęliśmy do naszej kuchni jak swoje. Poza tym smak soczystych pomidorów kojarzy nam się z sielskim, słonecznym latem i radością życia, Wyroby mączne w daniach dominują w kuchni polskiej, dlatego pewnie tak chętnie wybieramy włoskie restauracje jako miejsca, w których jemy na mieście.

Kuchnia śródziemnomorska uchodzi za jedną ze zdrowszych na świecie. Obfituje ona w owoce morza, które są pyszne, zdrowe i lekkie. Nasza wiedza na temat owoców morza potwierdza, że krewetki, małże i ostrygi są fantastycznym źródłem cynku dla naszego organizmu, a cynk wpływa na kondycję skóry, poziom testosteronu u mężczyzn oraz potencję. Czy to sekret gorącego charakteru i powodzenia uwodzicielskich Włochów wśród kobiet?

Restauracje na Starym Mieście – włoska uczta smaków

Nic dziwnego, że kuchnia włoska zyskała dużą popularność w Polsce – wyczuwamy wiele podobieństw do naszych ulubionych smaków. Poza tym – Włosi gotują tak dobrze i tak domowo, że ucztowanie przy włoskich daniach kojarzy nam się niezwykle ciepło i radośnie. Przez to właśnie włoskie restauracje na Starym Mieście są tak chętnie odwiedzane.