obudowy do elektroniki

Z jakich materiałów wykonuje się obudowy do elektroniki?

Zabezpieczenie elektroniki przed kurzem, wilgocią i kontaktem z innymi czynnikami zewnętrznymi jest niezbędne do prawidłowego działania sprzętów i różnych instalacji. Dzięki specjalnym obudowom przedłuża się trwałość urządzeń wykorzystywanych w domach, biurach i zakładach produkcyjnych. Z jakich materiałów wykonuje się takie obudowy?

Obudowy do elektroniki z tworzywa sztucznego

Obudowy do elektroniki wykonuje się powszechnie z tworzywa sztucznego. Syntetyczny materiał cechuje się wysoką wytrzymałością na pękanie, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Obudowa jest niepodatna na odkształcenia, dlatego znajdujące się w niej podzespoły są chronione przed zgnieceniem i wygięciem. Ponadto tworzywo sztuczne nie przewodzi prądu, dlatego w razie awarii sprzętu elektronicznego lub instalacji elektrycznej chroni użytkowników przed porażeniem.

Konstrukcja obudów do elektroniki jest dość prosta. Tworzywo sztuczne w razie potrzeby jest uzupełniane o uszczelki i inne elementy, które zabezpieczają sprzęt wewnątrz przed działaniem wilgoci, temperatury i innych czynników zewnętrznych. Obudowy do elektroniki są dzięki temu skuteczną ochroną podzespołów i kabli przez długi czas.

Wykonane z tworzywa sztucznego obudowy do elektroniki są również stosunkowo tanie. Koszt ich produkcji jest niższy niż w przypadku obudów z innych materiałów o podobnych właściwościach. Z tego powodu plastikowe obudowy do elektroniki weszły do powszechnego użytku we wszystkich firmach zajmujących się produkcją sprzętów elektronicznych używanych w biurach i domach.

Jakie funkcje pełnią obudowy do elektroniki?

Główną funkcją obudów do elektroniki jest zabezpieczenie podzespołów przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Uszkodzenia mechaniczne powodują szybkie zniszczenie sprzętów, wiążące się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw. Zalanie i zawilgocenie przyczyniają się natomiast do mikrouszkodzeń na płycie głównej. Ich pojawienie się jest równoznaczne z koniecznością wymiany płyty głównej lub całego sprzętu na nowy. Tworzywo sztuczne skutecznie chroni elementy umieszczone w obudowie przed uszkodzeniami tego typu.

Obudowy do elektroniki pełnią również funkcję estetyczną. Dzięki nim różne przewody, kable, instalacje elektryczne i podzespoły elektroniczne są ukryte w trwałym tworzywie. Obudowa jest łatwa do utrzymania w czystości, niepodatna na przebarwienia i trwałe plamy. Ukryte w jej wnętrzu kable są niewidoczne dla otoczenia, dlatego rozbudowane instalacje można wykonać w estetyczny sposób w każdym pomieszczeniu.