rury nierdzewne warszawa

Z czego powstają rury nierdzewne? Poznaj rodzaje stali i szukaj ofert na rury nierdzewne w Warszawie

Funkcjonalność stalowych rur zależy od jakości ich wykonania. Muszą być wytrzymałe na korozję i opierać się zmiennym warunkom. Jakie są zatem rodzaje stali nierdzewnej i czy zawsze można liczyć na najwyższą jakość? Domieszka chromu, węgla, czy niklu może zmienić właściwości rur i tym samym wzmocnić ich walory użytkowe.  Oto krótki przewodnik po metalach służących do produkcji rozmaitych rur nierdzewnych.

Popularna stal austenityczna o wszechstronnym zastosowaniu

Blacha stalowa z domieszką chromu i niklu nosi nazwę stali austenitycznej. To właśnie z niej produkowane są rury nierdzewne, poręcze, okładziny domowe, wnętrza wind. Cieszy się dużą popularnością ze względu na doskonałe parametry. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na rozciąganie, a nawet na lekko żrące ciecze. Idealnie sprawdza się w kontakcie z wodą, nie nosi śladów korozji.

W przypadku rur nierdzewnych szczególnie ważne jest zachowanie blachy w środowisku wodnym. Dlatego stal austenityczna używana jest zarówno w przemyśle, jak i do produkcji różnego rodzaju rur i elementów wyposażenia domu. Jak je kupić? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę rury nierdzewne Warszawa.

Stal typu duplex również posiada domieszkę chromu i niklu, jednak o wyższym nasyceniu niż w przypadku blachy austenitycznej. Jeśli potrzebny jest materiał bardziej odporny na korozje i wysokie temperatury, wówczas blacha duplex (austenityczno-ferrytyczna) sprawdzi się lepiej. Stanowi ważny element produkcji zbiorników ciśnieniowych, instalacji grzewczych oraz ma zastosowanie w przemyśle.

Do kuchni i wykończenia domów: blacha ferrytyczna

Tam, gdzie liczy się trwałość oraz estetyka, zastosowanie znajduje stal ferrytyczna. Rury nierdzewne z tego materiału są eleganckie i nie wymagają zakrywania, obudowy. Najczęściej ze stali ferrytycznej tworzone są popularne magnesy pamiątkowe, zlewy, obudowy sprzętów kuchennych (lodówek, kuchenek). Tego typu połyskująca blacha o dobrych parametrach antykorozyjnych może znajdować się na widoku, np. do wykończenia elewacji lub obróbek blacharskich dachu. Zawartość chromu może wahać się między 10-30%, co wpływa nie tylko na cenę materiału, ale i na jego właściwości.

Stal o przemysłowym zastosowaniu

Stal martenzytyczna stosowana jest głównie w przemyśle naftowym, gdzie potrzebna jest odporność na uderzenia, a estetyka stali schodzi na dalszy plan. Martenzytyczna blacha jest mocna, można z niej wykonać turbiny, różne zbiorniki i pompy. Jednak nie jest tak odporna na korozję, jak inne rodzaje blach. W stosunku do stali ferrytycznej czy też austenitycznej nie odznacza się pięknym wyglądem, dlatego polecana jest głównie do fabryk i miejsc osłoniętych, nieeksponowanych.