Wytwornice parowe – poznaj najważniejsze zalety parownic

Wytwornice parowe swoje zastosowanie odnajduje w wielu gałęziach przemysłu. To właśnie dzięki nim praca w wielu zakładach stała się dużo szybsza i prostsza. Czym więc jest wytwornica parowa? Dlaczego warto mieć ją w przedsiębiorstwie?

Jak działa wytwornica parowa?

Wytwornica parowa to urządzenie, którego zadaniem jest przekształcenie wody w medium gazowe – parę. Aby urządzenie mogło działać w ten sposób, niezbędne jest podgrzanie wody do temperatur wrzenia. Najważniejszą częścią parownicy jest więc grzałka. Urządzenia, jakimi są parownice producent oferuje głównie branżom tekstylnym, w których praca bez parownic jest dziś niemal niemożliwa. Dlaczego? Jakie zalety ma wytwornica parowa?

Rodzaje wytwornic parowych

Wytwornice parowe możemy podzielić na:

  • automatyczne,

  • półautomatyczne,

  • ręczne.

Powyższy podział wynika ze sposobu działania poszczególnych parownic. W przypadku automatycznej wytwornicy pary spotkamy się z automatycznym układem regulacji poziomu wody, którego nie posiadają wytwornice półautomatyczne. Oba rodzaje parownic zostały wyposażone w pompę. W przypadku ręcznej wytwornicy parowej istnieje konieczność samodzielnego uzupełniania wody poprzez dolanie cieczy do zbiornika.

Parownica bezpieczna dla każdej tkaniny

W przeciwieństwie do tradycyjnego prasowania żelazkiem, w przypadku parownicy nie występuje ryzyko zniszczenia tkanin. Wytwornica pary doskonale radzi sobie z każdym rodzajem tkaniny – nawet z najdelikatniejszymi. To właśnie dlatego branże tekstylne pokochały parownice i nie wyobrażają sobie codziennej pracy bez nich. Para doskonale radzi sobie również z drobnoustrojami i bakteriami. W kontakcie z nią zostają zabite, a przy tym tkanina odzyskuje świeżość. Para doskonale radzi sobie z brzydkimi zapachami – nawet z zapachem dymu papierosowego.

Szybsze prasowanie dzięki wytwornicy parowej

Parownica znacząco skraca cały proces prasowania. Z jej użyciem jest także możliwe prasowanie pionowe, co ma ogromne znaczenie na tempo wygładzania zagnieceń. W ofercie producentów parownic odnajdziemy wiele generatorów pary o różnych wielkościach. Wiele z nich może nawet obsługiwać 4 stanowiska jednocześnie. Przedsiębiorstwo tekstylne wyposażone w tego rodzaju wytwornice pary znacząco podniosą swoją wydajność. Jednak z parownic mogą korzystać nie tylko przedsiębiorstwa. Także osoby prywatne mogą skrócić czas prasowania odzieży w domu. Dla takich osób producenci wytwornic pary przygotowali mniejsze parownice, obsługujące jedno żelazko lub pistolet parowy.