Kujawsko pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie – co warto zwiedzić?

Województwo warmińsko-mazurskie to jedno z najchętniej odwiedzanych regionów Polski. Nie ma się co dziwić, ponieważ rozległe tereny leśne, wiele malowniczych jezior i zabytki, które pamiętają wiele historycznych momentów i przyciągają do siebie turystów z całego świata. Do tego mieszkańcy, którzy kultywują swoje dziedzictwo i tradycje, są niezwykle interesujący. To wszystko składa się na niezwykły klimat tego obszaru.

Ogólna charakterystyka regionu

Województwo kujawsko-pomorskie to region Polski, który posiada własną kulturę, dialekt i wyjątkowy styl życia. Pod względem przyrodniczym jest bardzo zróżnicowany. Znajdują się tu zamierające dech w piersiach krajobrazy, malownicze dorzecza i przepiękne rezerwaty. Na terenie województwa jest wiele zabytków, muzeów i miejsc szerzących kulturę regionu.

Teren województwa kujawsko-pomorskiego leży centralnie w północnej części Polski. Obszar ten znajduje się pomiędzy Pojezierzem Pomorskim i Mazurami. Dlatego też jest niezwykłym miejscem dla osób lubiących sporty wodne. Co stanowi dodatkowy atut turystyczny tego obszaru. Większymi miastami w tym regionie są: Bydgoszcz, Grudziądz i Toruń. Każde z tych miast ma wiele do zaoferowania turystom, szczególnie znanym miastem słynącym z turystyki jest Toruń.

Co warto zwiedzić?

Atrakcji turystycznych w regionie nie brakuje. Niezależnie od tego, czy ktoś jest miłośnikiem zwiedzania historycznych miejsc, czy spacerowania po miejskich uliczkach lub też podziwiania godzinami piękna natury, to kujawsko-pomorskie zapewni mu szereg atrakcji. Nie sposób przedstawić wszystkie z nich, bo jest ich naprawdę sporo – począwszy od tych najbardziej znanych, a kończąc na tych mniej rozpowszechnionych, ale równie ciekawych. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

  1. Ruiny Zamku Krzyżackiego w Świeciu 

Usytuowane są pomiędzy dwoma rzekami Wisłą i Wdą, można podziwiać tu budownictwo w stylu gotyckim z elementami renesansowymi.

  1. Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

To kolejny zamek krzyżacki, których nie brakuje na tych terenach, podobnie jak zamek w Świeciu był wybudowany w stylu gotyckim i renesansowym. Zamek położony jest na wzgórzu, dzięki czemu można z niego podziwiać widoki.

  1. Rynek w Toruniu

Zwiedzając to miasto, koniecznie trzeba wybrać się na rynek. Pięknie zachowane kamieniczki i budowle sakralne tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

  1. Muzeum Okręgowe w Toruniu

To miejsce, w którym znajdują się dzieła sztuki i można dowiedzieć się tam więcej o historii i kulturach pozaeuropejskich lub poznać ciekawostki o Mikołaju Koperniku. Muzeum składa się z kilku działów m.in. historii, archeologii, sztuki. Eksponatem jest tam również makieta średniowiecznego Torunia.

  1. Żywe muzeum piernika w Toruniu

To miejsce inne niż wszystkie. Można spędzić tu niezapomniany czas z rodziną w dawnym klimacie. Osoby tam zatrudnione są ubrane w tradycyjne stroje oraz mówią w staropolskim języku. Wprowadza to niezapomniany klimat. Dodatkową atrakcją jest wypiekanie swojego piernika. W międzyczasie przewodnik opowiada o tym, jak zmienił się sposób wypiekania pierników na przestrzeni lat oraz jak wygląda on obecnie. To miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić, jeśli planuje się podróż z dziećmi.

  1. Młyn Wiedzy w Toruniu

To centrum nauki i idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ w ciekawy interaktywny sposób można dowiedzieć się tam czegoś więcej o nauce.

  1. Wenecja

To wieś położona w malowniczym miejscu, wśród jezior. Znajduje się tu Muzeum Kolei Wąskotorowej. To gratka dla fanów tego środka transportu, ponieważ w ekspozycji znajduje się np. tabor wąskotorowy, a do zwiedzania udostępniona jest część lokomotyw i wagonów.

  1. Aquapark

Każda osoba, która uwielbia wodne szaleństwo, powinna odwiedzić aquaparki w Solcu Kujawskim, Wielkiej Nieszawce oraz Świeciu.

  1. Park Dinozaurów

Znajduje się w Rogowie i Solcu Kujawskim. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym można poznać historię prehistorycznych stworzeń. Na terenie parku czeka też sporo innych atrakcji.

  1. Skansen w Kłóbce

Jest miejscem, które warto zobaczyć ze względów historycznych. Znajduje się tu wiele ciekawych budynków należących kiedyś do rodu Orpiszewskich. Na terenie skansenu znajduje się park ze ścieżkami edukacyjnymi.

  1. Bory Tucholskie

To obowiązkowy punkt dla wszystkich kochających naturę. Jest to największy z kompleksów borów sosnowych w Polsce. Ciekawostką tego miejsca jest to, że tereny nadal zamieszkiwanie są przez rdzenną ludność: Borowiaków Tucholskich, Kaszubów, Krajan i Kociewiaków. To tu można poznać historię i jedyny w swoim rodzaju styl życia tej ludności. W Borach Tucholskich występuje też charakterystyczna tylko dla tego regionu flora i fauna.

Czy kujawsko-pomorskie to dobry pomysł na rower?

Region ten stanowi jeden z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów! Jest tu wiele ciekawych tras, a niektóre z nich położone są w malowniczych miejscach. Warto wybrać się szlakiem rowerowym z Torunia do Unisławia – to droga wytyczona na dawnym torze kolejowym, która liczy ponad 20 km. Trasę spokojnie pokonają rodziny z dziećmi, ponieważ w większości jest to prosta, zadbana asfaltowa droga.

Kolejną trasą, o której warto wiedzieć, jest rowerowa pętla w gminie Sicienko. Droga ta jest idealna dla osób lubiących naturę, a piękny szlak może sprzyjać edukacji przyrodniczej. Po drodze jest możliwość dłuższego postoju przy kilku zabytkach. Trasa ta zaczyna się od bulwarów nad Wisłą, po drodze ustanowiono wiele punktów widokowych.

Kiedy wybrać się na wycieczkę?

Teren województwa kujawsko-pomorskiego jest tak zróżnicowany turystyczne, że nie ma większego znaczenia, w jakim terminie odwiedzi się to miejsce – zawsze będzie wiele go oglądania, zwiedzenia i nauczenia się.

Miesiące letnie świetnie spiszą się na wycieczki rowerowe i zwiedzanie na świeżym powietrzu, ale jeśli w planach jest głównie zwiedzanie obiektów znajdujących się wewnątrz, to kujawsko-pomorskie zaprasza nawet zimą.