WIRON zastąpi WIBOR – co to oznacza dla kredytobiorcy?
Wraz z nowym, 2023 rokiem idą w tym zakresie ważne zmiany w zakresie oprocentowania kredytów – WIBOR, a tym samym wysokość comiesięcznych rat, ma zostać zastąpiony wskaźnikiem WIRON. Jakie są najważniejsze różnice między nimi i co te zmiany będą oznaczać dla kredytobiorców?
WIBOR – jak było dotychczas?
WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik, który odzwierciedla oprocentowanie, z jakim banki pożyczają sobie pieniądze. Zaraz obok marży jest najważniejszym wskaźnikiem, który stanowi podstawę wyliczania zmiennego oprocentowania przy kredytach. WIBOR nie jest wskaźnikiem stałym – zmienia się bowiem każdego dnia roboczego, a jego aktualna wartość jest podawana zawsze o godzinie 11:00. Na jego wysokość największy wpływ mają stopy procentowe. Co do zasady, sam wskaźnik musi znajdować się pomiędzy wartościami stopy depozytowej oraz lombardowej (obie ustalane są przez RPP). Jak kredytobiorcy mogli przekonać się w ciągu ostatniego roku, wartość WIBOR rośnie wraz ze wzrostem stóp procentowych, w efekcie czego rosną również raty.
WIBOR a WIRON – horyzont czasowy zmian
Już od początku grudnia 2022 WIRON oficjalnie administrowany przez GPW Benchmark może być stosowany jako wskaźnik referencyjny alternatywny dla dotychczas znanego WIBOR-u, natomiast w 2023 banki będą mogły już na stałe wprowadzić do swoich ofert kredyty bazujące na indeksie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Stopniowe wycofywanie produktów bankowych działających w oparciu o WIBOR ma natomiast nastąpić już w 2024 roku, zaś reforma ma oficjalnie zakończyć się w 2025 roku.
Co istotne, sposób kalkulacji indeksu WIRON ma być taki sam, jak dotychczas znanego indeksu WIRD. W praktyce zmianie ma ulec wyłącznie nazwa indeksu po to, by lepiej odzwierciedlała jego charakterystykę.
WIRON a WIBOR a transakcje międzybankowe
WIBOR jest wskaźnikiem, który pokazuje wysokość oprocentowania pożyczek, udzielanych przez banki między sobą, jest wyliczany głównie na bazie deklaracji banków. Z kolei WIRON, uwzględnia rzeczywiście przeprowadzane transakcje depozytowe na rynku finansowym.
WIBOR i WIRON a patrzenie w przyszłość i przeszłość
WIBOR to, wskaźnik, który pokazuje oczekiwania dotyczące zachowań rynku oraz oprocentowania w najbliższym czasie. Przykładowo, WIBOR 6M pokazuje co może wydarzyć się w ciągu kolejnych sześciu miesięcy (czyli działa „do przodu”). Jego zamiennik, czyli WIRON 6M ma działać odwrotnie, uwzględniając transakcje zawarte w ciągu ostatnich 6 miesięcy, działając tym samym „do tyłu”.
Jeśli już teraz zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego i chcesz rozeznać się w temacie, by dowiedzieć się np., jaka jest Twoja zdolność kredytowa, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego na stronie https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/.
Artykuł sponsorowany