Wigilijne fragmenty Pisma Świętego - jak uczcić Boże Narodzenie?

Wigilijne fragmenty Pisma Świętego – jak uczcić Boże Narodzenie?

Wigilijne modlitwy

W czasie wigilii warto rozważyć słowa z Pisma Świętego, które mówią o przyjściu Jezusa Chrystusa na ziemię przybierając postać człowieka. W Ewangelii wg św. Łukasza możemy przeczytać o narodzeniu Jezusa, która głosi, że „ciąża Marii zakończyła się i urodziła syna” (Łk 2,6). Jak bardzo radosną chwilą musiało być dla Maryi i Józefa to wielkie wydarzenie.

Można odmówić modlitwę uwielbienia „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk 2,14). Modlitwa ta wyraża naszą wdzięczność i zachwyt nad przyjściem Zbawiciela na ziemię. W czasie Świąt warto także przywołać słowa z Ewangelii wg św. Mateusza „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3).

Znaczenie Świąt

Uroczystość Bożego Narodzenia niesie ze sobą tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Święta Bożego Narodzenia są wyrazem naszej wiary w to, że Bóg wybacza ludzkim grzechom i wzywa nas do przemiany.

Jak powinniśmy przeżywać Święta Bożego Narodzenia? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na spotkaniu z Jezusem przez kontemplację Jego Słowa i wprowadzanie w naszym życiu zasad Ewangelii. W Ewangelii wg św. Mateusza mamy przykazanie skierowane do nas: „Wszystko, czego chcecie, aby wam ludzie czynili, i wy im czyncie także wy.” (Mt 7,12). To przypomnienie, że Święta Bożego Narodzenia to czas, który powinien służyć nam do miłosierdzia i miłości.

Uczestniczenie w Mszy Świętej

Uczestniczenie w Mszy Świętej w Wigilijny wieczór jest doskonałym sposobem, aby oddać cześć Bogu, który posłał swojego Syna na Ziemię. Msza Święta pozwala na radosne celebrowanie narodzin Jezusa Chrystusa. Na początku Mszy Świętej można odmówić modlitwę Chwała na wysokości Bogu.

W czasie Mszy Świętej usłyszymy fragmenty Pisma Świętego, które opowiadają o narodzeniu Jezusa, jak również będziemy śpiewać kolędy, które oddają chwałę Panu. Uczestniczenie w Mszy Świętej w Wigilię pozwala nam na radosne wspominanie tych chwil, w których Bóg objawił się człowiekowi.

Utrwalać tradycje

Boże Narodzenie jest okazją do podtrzymania rodzinnych tradycji i obyczajów, które służą zachowaniu pamięci o Bogu. Na przykład w dniu Wigilii można odmówić modlitwę za rodzinę, aby w tym szczególnym czasie wszyscy zachowali wiarę i zjednoczyli się w miłości.

Wigilia może być również okazją do wspomnienia poległych przodków, dzięki którym nasza rodzina jest i będzie trwała. Można także udać się na kolędowanie do ludzi starszych, chorych lub samotnych, aby wyrazić im wsparcie i solidarność w przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia.

Unikanie skupiania się na materializm

Święta Bożego Narodzenia nie powinny być okazją do okazania próżności i skupienia się na materializmie. Święto Bożego Narodzenia to czas, w którym powinniśmy skoncentrować się na darze Bożego Syna dla nas.

W Ewangelii wg św. Mateusza czytamy „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). To słowa, które powinny nas przypominać, że nie wolno nam pozwolić, aby materialne rzeczy odciągnęły nas od przestrzegania Bożych przykazań.

Świętowanie w domu

Świętowanie Bożego Narodzenia w domu może być doskonałą okazją do odnowienia więzów rodzinnych i przyjęcia Jezusa Chrystusa jako naszego Pana. W domu możemy się skupić na rodzinnych modlitwach, wymianie znaczących prezentów i wspólnym spędzaniu czasu. Wspólne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby pokazać naszym bliskim prawdziwą miłość i troskę.

Świętowanie w szkole

Świętowanie Bożego Narodzenia w szkole może być okazją do zilustrowania prawdziwego znaczenia tego Święta. Zamiast skupiać się przede wszystkim na prezentach, uczniowie powinni mieć okazję rozmawiać i dyskutować o narodzeniu Jezusa Chrystusa.

Święto Bożego Narodzenia w szkole można uczcić poprzez odczytywanie fragmentów Pisma Świętego, odśpiewanie kolęd i wspólną modlitwę. Można także uczcić to Święto poprzez organizowanie zabaw i konkursów związanych z Bożym Narodzeniem, w których uczniowie mogą wykazać się swoją wiedzą o Jezusie Chrystusie.

Uroczyste wspomnienia

Świętowanie Bożego Narodzenia może być okazją do wspomnień o naszych bliskich, którzy nie są już z nami. Można wspominać chwile, które mieliśmy okazję spędzić razem w czasie Bożego Narodzenia. W Ewangelii wg św. Łukasza możemy przeczytać o słowach anioła, który zwiastował narodziny Jezusa: „Nie bójcie się, gdyż oto zwiastuję wam radosną nowinę, która będzie dla wszystkich narodów powodem wielkiej radości” (Łk 2,10).

Uroczyste wspomnienia są ważnym elementem świętowania Bożego Narodzenia. Warto wspominać czasy, kiedy jeszcze byliśmy razem i uświadomić sobie, że Bóg jest zawsze z nami, nawet w naszych najtrudniejszych chwilach.

Celebrowanie Bożego Narodzenia w internecie

Boże Narodzenie może być również uczczone w internecie. Za pośrednictwem internetu można tworzyć modlitwy, udostępniać fragmenty Pisma Świętego i wspominać wspólnie uroczystość Bożego Narodzenia.

Można także udać się na strony internetowe, które opisują Boże Narodzenie i dzielą się tradycjami i obyczajami związanymi z tym Świętem. W internecie możemy również znaleźć informacje o wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem, jak koncerty, festiwale i inne.

Podsumowanie

Świętowanie Bożego Narodzenia jest doskonałym sposobem, aby wyrazić wdzięczność i miłość Bogu. Ten szczególny czas powinien być przeżywany w duchu radości i uwielbienia, bez skupiania się na materialnych rzeczach. Boże Narodzenie możemy celebrować w szkole, w domu i w internecie. Tym, czego szukamy, jest to, aby w tym wyjątkowym czasie móc spotkać się z Jezusem Chrystusem i przyjąć Go jako naszego Pana.